Czym charakteryzuje się networking i jak zacząć budować relacje biznesowe?

Spotykanie się z ludźmi to jeden z podstawowych aspektów codziennego życia. Warto poznawać osoby, które mają podobne zainteresowania, system wartości oraz z którymi dobrze spędza się czas. Jak się okazuje można te relacje przenieść również na grunt zawodowy. I tu pojawia się pojęcie networkingu

Czym jest networking?

Networking opiera się na nawiązywaniu relacji biznesowych. Polegają one na wzajemnej wymianie wiedzy oraz umiejętności, a także współpracy pomiędzy określonymi osobami. Takie relacje powinny opierać się na zaufaniu. Dzięki relacji opartej na zaufaniu łatwiej się porozumieć i osiągnąć wspólny cel. Networking to nie tylko budowanie relacji między ludźmi, które pomagają w tworzeniu biznesu, ale także rozszerzanie ich poza określoną branżę. Jak wiadomo ciężko osiągnąć sukces samemu, więc im szybciej zbuduje się sieć kontaktów tym łatwiej będzie stworzyć biznes i go rozwijać. Powstają nawet towarzystwa biznesowe, które charakteryzują się zrzeszaniem przedsiębiorców mających podobne wartości i wizje dotyczące swojej działalności. 

Networking – jak dużą rolę pełni w biznesie?

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że budowanie relacji w codziennym życiu jest istotne i potrzebne. Z pomocą innych ludzi łatwiej jest mierzyć się z codziennością i rozwiązywać problemy. Czy warto relacje te przełożyć na biznes? Czy networking jest istotny? Zdecydowanie warto o nim pomyśleć już na początku prowadzenia firmy. Networking ma kilka zalet. Po pierwsze dzięki współpracy z innymi przedsiębiorcami osoba dopiero rozpoczynająca przygodę z biznesem poszerza swoją wiedzę praktycznie bezpłatnie albo przy niedużym koszcie. Wymiana wiedzy może zakończyć się nowymi, ciekawymi pomysłami, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Networking pomaga również w pozyskiwaniu klientów, a także pracowników. Można też nawzajem siebie rekomendować. Klient, który jest zadowolony z usług danej firmy na pewno szybciej wybierze współpracę z kimś poleconym przez osobę prowadzącą tą firmę niż z kimś o kim niewiele wie. 

Networking – jak zacząć budować sieć kontaktów?

Skoro już wiadomo, że networking jest istotną częścią rozwoju firmy warto przyjrzeć się temu, jak właściwie zacząć budować sieć kontaktów. Networking opiera się na relacjach z ludźmi, więc na początek można wykorzystać to co już jest, czyli kontakty ze znajomymi. Warto porozmawiać ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną na temat swojej firmy i usług przez nią wykonywanych. Dobrze jest też przejrzeć portale społecznościowe. Są one w dzisiejszych czasach niezbędne do pokazania się światu. Dzięki nim można dotrzeć do większej liczby osób. Dobrze jest również znać docelową grupę odbiorców swojej firmy i przebywać w miejscach, w których można spotkać potencjalnych klientów. Można również chodzić na różne wydarzenia i szkolenia, a także spotkania networkingowe. Dzięki takim spotkaniom można poznać nowy ludzi i wzajemnie sobie pomagać.

 

 

Dodaj komentarz