Choć inwestowanie na giełdzie odruchowo kojarzy nam się z bajecznie bogatymi bankierami w dobrze skrojonych garniturach, to tak naprawdę każdy z nas może w łatwy sposób kupić i sprzedać akcje firm notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wystarczy do tego niewielki kapitał, a także konto w domu maklerskim lub na platformie inwestycyjnej. Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem na polskiej giełdzie, to dobrze trafiłeś. W niniejszym poradniku wyjaśnimy ci, w jaki sposób tego dokonać.
Załóż konto w domu maklerskim lub na platformie inwestycyjnej
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z GPW powinno być założenie konta w domu maklerskim lub na platformie inwestycyjnej. Te dwa rodzaje usług znacząco się od siebie różnią, dlatego zastanów się, którą z nich preferujesz. Domy maklerskie są prowadzone przez instytucje bankowe, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa kosztem mniejszego wyboru dostępnych giełd (choć wszystkie aktywa z GPW są dostępne) oraz wyższymi prowizjami. Natomiast platformy inwestycyjne są prywatnymi firmami, które oferują znacznie większy wybór narzędzi inwestycyjnych (w tym instrumenty pochodne takie jak kontrakty terminowe) oraz nieco niższe prowizje, choć w przypadku bankructwa jednej z nich nie ma gwarancji odzyskania środków. Warto też porównać ze sobą oferty poszczególnych firm – często znacząco różnią się one wysokością prowizji.
Jak inwestować, by zapewnić bezpieczeństwo środków?
Inwestując w ryzykowne aktywa, w tym akcje firm, należy zachować daleko idącą ostrożność i pamiętać o możliwości utraty części lub całości kapitału. Podstawową zasadą przy tworzeniu portfela inwestycyjnego jest dywersyfikacja środków, czyli kupowanie różnego rodzaju aktywów. Przekłada się to też na inwestowanie w akcje – warto kupować papiery wartościowe różnych przedsiębiorstw i zadbać, że akcje jednej firmy nie stanowią więcej niż 20% inwestycji.
Jak ocenić ryzyko, czyli wybór strategii inwestycyjnej
Oczywiście niektóre papiery wartościowe wiążą się z większym ryzykiem niż inne, a kluczowy wydaje się wybór strategii inwestycyjnej. Powinna ona zrównoważyć potencjalny zysk z wysokością ryzyka, dzięki czemu każdy może dobrać ją do swoich potrzeb i założeń. Jeżeli interesuje nas konserwatywne inwestowanie o długoterminowej perspektywie, warto wybrać akcje spółek dywidendowych i gigantów rynku. Natomiast jeśli chcemy spróbować osiągnąć wysokie stopy zwrotu, odpowiednia okaże się agresywna strategia inwestowania w spółki rozwijające się, z dużym potencjałem, np. startupy z warszawskiego rynku NewConnect.