Jak zawsze pierwsze miesiące nowego roku kalendarzowego w Polsce stoją pod znakiem rocznych zeznań podatkowych. Wszystko ze względu na pokrywanie się roku podatkowego z kalendarzowym właśnie. Każdy podatnik ma obowiązek złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego za poprzedni rok. Zazwyczaj jest to formularz PIT-37, jednak osoby, zarabiające za granicą czy przedsiębiorcy rozliczają się z fiskusem na odrębnych zasadach. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tegorocznym zeznaniu podatkowym.
Roczne zeznanie podatkowe – terminy
W Polsce roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Po tym czasie możemy spodziewać się dotkliwych kar, które mogą zostać na nas nałożone za niedotrzymanie terminu. Ostatni dzień kwietnia to data ostateczna, której nie można zmienić ani przesunąć.
Rozliczenia podatkowego powinny dokonać wszystkie osoby, które w minionym roku osiągnęły dochody w głównej mierze ze stosunku pracy, zlecenia czy umowy o dzieło. Zazwyczaj to pracodawca odprowadza na niezbędne składki na rzecz naszego podatku dochodowego, jednak czasem musimy zadbać o to sami. Sytuacja ta szczególnie dotyczy osób, podejmujących pracę na podstawie umowy o dzieło.
PIT-37 możemy złożyć samodzielnie w Urzędzie Skarbowym. Łączy się to z długotrwałym staniem w kolejce oraz konfrontacją z urzędnikiem, który nie zawsze jest nam przychylny. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet. To zdecydowanie szybsze rozwiązanie i nie wymaga podpisu kwalifikowanego.
Nie rozliczyłem się w terminie – co teraz?
Przekroczenie magicznej daty 30 kwietnia może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Według kodeksu karnego skarbowego podatnik, który nie złożył deklaracji podatkowej w ustawowym terminie, popełnia wykroczenie, które może zostać ukarane karą grzywny, wynoszącą do 720 stawek dziennych lub karą pozbawienia wolności do lat trzech, lub obiema karami na raz.
Aby uniknąć tak przykrego losu należy niezwłocznie poinformować Urząd Skarbowy o przeoczeniu, złożyć zeznanie podatkowe i uiścić zaległy podatek wraz z wszystkimi odsetkami. Aby powiadomić urząd, należy skorzystać z instytucji czynnego żalu. Prawo do skorzystania z niej przysługuje każdemu podatnikowi.
Pomoc w rozliczeniach podatkowych
Podatki to dla wielu osób prawdziwa „czarna magia”. Chcąc ułatwić sobie sprawę ze składaniem rocznych zeznań podatkowych, często szukamy pomocy. Z odsieczą może nam przyjść biuro rachunkowe Bemowo lub osoby prywatne, zajmujące się podobnymi usługami. Możesz też skorzystać z porady zaprzyjaźnionego księgowego. Dzięki fachowemu wsparciu możesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie podatkowe będzie prawidłowe.