Czego nie pisać w CV? 6 najczęstszych błędów w CV

Czego nie pisać w CV? 6 najczęstszych błędów w CV

Stworzenie dobrego CV potrafi otworzyć wiele drzwi na rynku pracy. Niestety, często popełniamy błędy, które mogą zaszkodzić naszym szansom na zdobycie wymarzonego stanowiska. W tym artykule przedstawimy Wam 6 najczęstszych błędów w CV, których warto unikać.

1. Nieprawdziwe informacje o studiach w CV

Kłamstwo w CV dotyczące wykształcenia może być bardzo szkodliwe. Podawanie nieistniejących dyplomów może zaszkodzić Twojej wiarygodności. Skup się więc na podkreśleniu swoich rzeczywistych osiągnięć naukowych oraz umiejętności zdobytych podczas edukacji.

Możesz też wpisać w CV informacje o nieukończonych studiach, tylko nie kłam, że zostały one przez Ciebie skończone. Jak napisać w CV o nieukończonych studiach tłumaczy Trivo, gdzie przeczytasz praktyczne porady o tym, jak pewnie i z klasą ugryźć ten niezręczny temat.

2. Zmyślone doświadczenie zawodowe w CV

Warto wybić sobie z głowy kłamanie w kwestii byłego zatrudnienia. Podawanie w CV stanowisk, na których się nigdy nie pracowało, może sprawić, że zostaniesz przyłapany przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, lub co gorsza, jak już zostaniesz zatrudniony. Firma w takim wypadku będzie mogła domagać się zadośćuczynienia. Zamiast tego, postaraj się dobrze opisać swoje realne doświadczenie zawodowe, które może przyczynić się do sukcesu w nowej roli.

3. Stan cywilny w CV

Podawanie nieprawdziwego stanu cywilnego jest nie tylko nieetyczne, ale także zbędne. Rekruterzy nie powinni oceniać kandydatów na podstawie ich życia prywatnego. Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się zamieścić informację o stanie cywilnym w swoim CV, bądź uczciwy. Lepiej jednak pominąć ten temat, skupiając się jedynie na swoich kompetencjach zawodowych.

4. Fikcyjne daty zatrudnienia w CV

Podawanie nieprawdziwych dat zatrudnienia może sprawić, że zostaniesz przyłapany na kłamstwie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wartość Twojego CV spada, gdy rekruter zauważy nieścisłości. Skup się więc na swoim faktycznym przebiegu kariery i staraj się ukazać swoje sukcesy oraz doświadczenia w jak najkorzystniejszym świetle.

5. Okresy bezrobocia w CV

Wiele osób niesłusznie próbuje ukryć okresy bezrobocia w CV, wypełniając je sfałszowanym doświadczeniem. Nie musisz ukrywać okresów, w których nie pracowałeś. Ważniejsze jest to, co robiłeś w tym czasie. Czy zdobywałeś nowe umiejętności, uczestniczyłeś w kursach czy wolontariatach? Pokaż rekruterowi, że potrafisz wartościowo spożytkować swój czas, nawet gdy nie pracujesz.

6. Praca “na czarno” w CV

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś bez umowy, lepiej o tym nie wspominać. Jeśli jednak doświadczenie zdobyte w tej pracy uważasz za wartościowe dla stanowiska, o które się ubiegasz, możesz rozważyć umieszczenie go w swoim CV. Pamiętaj jednak, aby zaznaczyć wtedy brak formalnego potwierdzenia takiego zatrudnienia. W ten sposób pokażesz swoje doświadczenie, nie naruszając jednocześnie prawdziwości swojego CV.

7. Kłamanie na temat posiadanych umiejętności w CV

Ważne jest, aby być uczciwym względem siebie i potencjalnego pracodawcy. Przypisywanie sobie umiejętności, których nie posiadasz, może doprowadzić do zawodu i niepowodzeń na nowym stanowisku. Rekruterzy mają duże doświadczenie i są w stanie ocenić, czy prezentujesz wszystkie wymienione przez Ciebie cechy.

Pisanie CV to niełatwe zadanie, ale warto poświęcić mu czas, aby uniknąć błędów i napisać je jak najlepiej. Pamiętaj o tym, że uczciwość jest bardzo ważna dla powodzenia w procesie rekrutacji. Dbając o każdy szczegół i unikając wspomnianych pułapek, zwiększasz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz