Jak wybrać najbardziej atrakcyjny termin spłaty kredytu

Jaki bank wybrać

Obecnie Klienci mają naprawdę bardzo duże pole w zakresie wyboru konkretnego banku, a także kredytów. Jest ich całe mnóstwo. Trzeba podkreślić, że pożyczka to zobowiązanie na kilka, kilkanaście, a czasami nawet i kilkadziesiąt lat. Trzeba zatem zrobić wszystko, żeby nie żałować podjętej decyzji. Bardzo istotnym punktem w tym całym procederze jest zdecydowanie się na najbardziej atrakcyjny termin spłaty kredytu. Co trzeba brać pod uwagę podejmując ostateczne decyzje?

Jaki wybrać okres kredytowania

Trzeba zaznaczyć, że banki stwarzają duże pole do wyboru w tym aspekcie. Można decydować się na dłuższe lub krótsze okresy spłaty. Czym charakteryzują się poszczególne opcje? Osoby, które wybiorą długi okres spłaty – na przykład kilkadziesiąt lat – biorą na swoje barki odpowiedzialność naprawdę na długi czas… Inna sprawa jest taka, że nie każdy otrzymuje takie pożyczki. Niemniej jednak, jeśli komuś udało się wziąć takie kredyty, to musi liczyć się z tym, że trzeba systematycznie spłacać swoje długi. Im zaś dłuższy okres, tym raty są bardziej dogodne do spłaty. Wszystko dlatego, że kwota kredytu rozkłada się po prostu na więcej miesięcy. Jest chyba jasne, że łatwiej spłacać raty kredytu, jeśli są rozłożone na 36 niż na 24 miesięcy itd.

Jak wybrać najbardziej atrakcyjny termin spłaty kredytu

Oczywiście, wszystko ma swoje zalety oraz wady. Dłuższy okres kredytu to mniejsze raty – płacone co miesiąc – ale większe zobowiązanie w aspekcie psychicznym. Wszystko dlatego, że perspektywa spłacania kredytu przez najbliższych kilkadziesiąt lat… chyba nikogo nie nastraja optymistycznie. Nie może to jednak dziwić. Trzeba zaznaczyć, że dłuższy okres, to też więcej pieniędzy oddanych bankowi. Wszystko dlatego, że te instytucje pobierają swoje rozmaite opłaty i prowizje. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że lepiej jest wziąć kredyt na 5 niż na 10 lat itd. stricte ze względów ekonomicznych.

Rzecz jasna, trzeba wszystko sobie dokładnie przeliczyć, aby kalkulowało się to pod względem ekonomicznym. Nie jest sztuką bowiem spłacać bardzo wysokie raty, jeśli ktoś zarabia dużo w swoim miejscu pracy i może liczyć także na pomoc najbliższych. Jeśli jednak ktoś zarabia przeciętnie, to zbyt duże raty – jeśli w ogóle otrzyma taki kredyt – mogą wpędzić go w spore tarapaty finansowe… Należy zatem wszystko sobie dokładnie przemyśleć.

Wpis sponsorowany dla Habza Finanse, specjaliści od trudnych kredytów https://habzafinanse.com.pl/

Dodaj komentarz