Jaką odzież roboczą wybrać?

Jaką odzież roboczą wybrać?

Odzież robocza to niezbędny element wyposażenia wielu polskich pracowników – przede wszystkim mowa tutaj o pracownikach fizycznych (monterach, budowlańcach), ale nie tylko. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny podczas pracy w sytuacji, w której wykonywanie obowiązków wiąże się z pewnym ryzykiem.

Ogółem mówiąc, za zakup i dostarczenie (nieodpłatnie) odzieży roboczej odpowiedzialny jest pracodawca. Czasami jednak ktoś dobiera sobie odzież sam i nie jest pewny, które modele wybrać, bywa też, że początkujący przedsiębiorca nie wie, co kupić dla swoich pracowników. Rzetelne porady dla obu tych grup zostały zgromadzone poniżej.

Dobieranie odzieży roboczej – porady

Na rynku dostępna jest zarówno odzież robocza stosunkowo tania, jak i modele drogie. Cena nie jest jedynym wyznacznikiem jakości, natomiast bardzo tanie elementy wyposażenia często są na przykład mniej wytrzymałe niż bardziej kosztowne produkty bądź wykonane z materiałów zapewniających ochronę przed mniejszą ilością zagrożeń.

Nie zawsze zakup bardziej budżetowego ubioru będzie złą decyzją – często decydują się na niego na przykład praktykanci oraz stażyści, którzy w dużej mierze nie wykonują bardzo trudnych i niebezpiecznych zadań.

Zawsze warto przed zakupem rzucić okiem nie tylko na zdjęcie i cenę, ale też na parametry (spełniane normy, wykorzystane materiały) oraz opinie dotychczasowych klientów. Trzeba też przeanalizować, jakie zagrożenia wiążą się z wykonywanymi obowiązkami (przykładowo niska/wysoka temperatura, substancje chemiczne, ryzyko przecięcia lub otarcia). Pozwoli to wybrać spośród setek dostępnych produktów te, które rzeczywiście spełnią oczekiwania danego klienta i, co najważniejsze, umożliwią mu bezpieczną oraz higieniczną pracę.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, wybierając odzież roboczą?

Bez wątpienia odzież do pracy powinna być dopasowana nie tylko do wymagań danego stanowiska (a więc w zależności od okoliczności na przykład ogniotrwała czy odporna na przecięcie), ale także do danego pracownika, a więc między innymi jego płci i wymiarów.

Każda marka czy nawet model produktu może stosować inne wymiary dla poszczególnych rozmiarów, dlatego też, jeśli jest taka możliwość, warto zapoznać się z tabelą rozmiarów, zanim zakupi się dany produkt. Powinna ona być dostępna w sklepie internetowym lub na stronie WWW producenta.

Jest kluczowe, aby odzież była odpowiednio dopasowana – zbyt długie rękawy czy zbyt ciasny ubiór mogą ograniczyć swobodę ruchów, a także być niekomfortowe, tym samym przeszkadzając w pracy. Jest to więc bardzo istotna kwestia, której nie należy ignorować. Większość modeli jest dostępna w bardzo różnorodnych rozmiarach, począwszy od małych po bardzo duże, więc każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz