Nadmiar kredytów może być przyczyną nie tylko problemów płatniczych, ale również innych. Trudno na przykład odnaleźć się w gąszczu terminów spłat w wielu miejscach. Dla osób ceniących sobie jasne sytuacje rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Czy warto o niego się starać i na jakich zasadach jest on przyznawany? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny mógłby poprawić budżet domowy.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
Przede wszystkim warto zauważyć, że kredyt konsolidacyjny pozwala na nie tylko na uspokojenie sytuacji związanej z nadmiarem pożyczek, ale również może wpłynąć na poczucie finansowej ulgi. W przypadku posiadania kilku kredytów w różnych bankach można z łatwością przeoczyć jakiś termin lub też zwyczajnie nie być w stanie spłacić wymaganych rat w terminie. Kredyt konsolidacyjny, zbierający w sobie wszystkie istniejące zobowiązania klientów wobec banków i innych podmiotów finansowych, może być dobrym wyjściem dla tych, którzy mają chwilowe problemy z płynnością finansową.
Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt konsolidacyjny może również być opłacalny pod względem finansowym. W zależności od oprocentowań pożyczek, zwłaszcza oferowanych przez parabanki i instytucje finansowe niebędące bankami w sensie prawnym, to oprocentowanie może się zmienić na korzyść dłużnika. Nowy kredyt umożliwia spłacenie innych zobowiązań przed terminem, co zmniejszy dodatkowe koszty odsetek. Trzeba patrzeć na tego rodzaju rozwiązania również i pod tym kątem, by zyskać realne obciążenie domowego budżetu.
Spore grono osób, szukając rozwiązania swojej trudnej sytuacji finansowej, bierze pożyczki nie zawsze z korzyścią dla samych siebie. Zaciągają kolejne zobowiązania finansowe na pokrycie poprzednich, nie będąc w stanie spłacić żadnego z nich w całości. Kredyty konsolidacyjne, zazwyczaj oferowane przez banki na okres do 120 miesięcy, może być wyzwoleniem od popadnięcia w spiralę długów.
Czy każdy może dostać kredyt konsolidacyjny?
Zasadniczo jedyną przeszkodą w otrzymaniu pożyczki gotówkowej, jaką jest kredyt konsolidacyjny, jest zła historia w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Osoby ze złą historią kredytową, posiadające niespłacone długi, raczej nie mogą liczyć na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego w tradycyjnych bankach. Dla takich osób jednak istnieje wyjście. Jest nim wzięcie kredytu konsolidacyjnego w instytucjach pozabankowych.
Takie instytucje mają mniejsze wymagania przy przyznawaniu pożyczek pieniężnych, ale za taką usługę liczą sobie o wiele więcej niż banki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu pożyczki gotówkowej w instytucji finansowej innej niż bank warto zatem dokładnie sprawdzić wszelkie koszty poniesione w związku z tym zobowiązaniem. W przeciwnym razie może się okazać, że nie będzie to rozwiązanie ułatwiające życie.