Jeszcze dwa lata temu kryptowaluty były chyba jednym z najgorętszych tematów na rynku finansowym. Ich potencjał zysku, dynamiczne zmiany cen oraz obietnica rewolucji finansowej przyciągają uwagę inwestorów na całym świecie. Kurs pierwszego i najpopularniejszego Bitcoina poszybował w górę do ponad 250 tys. złotych. Obecnie jego kurs ustabilizował się na poziomie 120 tys. złotych. Przy inwestowaniu w kryptowaluty kluczowe jest odpowiednie podejście, które uwzględni odpowiednie zarządzanie ryzykiem.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty są stosunkowo świeżym, bo ledwie piętnastoletnim instrumentem inwestycyjnym. Wykorzystują zaawansowaną technologię kryptografii do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek. Ich działanie oparte jest na technologii blockchain, która umożliwia śledzenie każdej transakcji w historii zapisując je w łańcuch bloków. Jednocześnie, dzięki decentralizacji serwerów obliczających te skomplikowane równania kryptograficzne, nie są kontrolowane przez jakikolwiek rząd czy instytucję. Obecnie, jak podaje coinmarketcap, istnieje ponad 10 000 kryptowalut, jednak na większość nie jest warta uwagi. Tylko najbardziej popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH), zdobyły uznanie zarówno jako środki płatnicze, jak i inwestycje.
Istotne jest zrozumienie technologii blockchain, która stoi za kryptowalutami. Znajomość tej technologii pomaga inwestorom zrozumieć, jakie są unikalne cechy poszczególnych projektów kryptowalut i w które warto zainwestować.
Znaczenie wiedzy i edukacji odnośnie kryptowalut
Jak przy każdej inwestycji, inwestowanie w kryptowaluty wymaga wiedzy. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy zrozumieć, jak działają kryptowaluty i w jaki sposób można na nich zarabiać. Oprócz „tradycyjnego” inwestowania, waluty cyfrowe można samemu wydobywać. Wydobywanie, czyli wykorzystywanie komputera, a właściwie farm komputerów do obliczania funkcji kryptograficznych jest obarczone minimalnym ryzykiem. Przy wydobywaniu znaczenie mają olbrzymie koszty infrastruktury i energii niezbędnej do zasilania i chłodzenia systemu. Klasyczne inwestowanie nie wymaga ciągłych, dużych nakładów finansowych jednak obarczone jest większym ryzykiem.
Ryzyka i potencjalne zyski z kryptowalut
Jak już zostało wspomniane inwestowanie w kryptowaluty oprócz szansy na zyski, niesie za sobą również ryzyko. Uwzględnić należy m.in wysoką zmienność cen. Kursy kryptowalut mogą doświadczać gwałtownych wzrostów i spadków, co może skutkować dużymi stratami. Brak regulacji może zwiększać ryzyko, zwłaszcza jeżeli korzysta się z giełd kryptowalut, a nie licencjonowanych brokerów.
Kryptowaluty kupujemy i sprzedajemy na giełdach kryptowaluty. Instytucje te nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego przez co zdarzają się oszustwa. Dodatkowo są podatne na kradzieże i ataki hakerskie, zwłaszcza jeżeli kryptowaluty nie są przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych portfelach cyfrowych.
Bezpieczniejszy model inwestowania dostarczają legalni brokerzy. Brokerzy oferują instrumenty pochodne i np. inwestowanie z Saxo pozwala na zakup funduszy ETF na kryptowaluty lub akcji spółek powiązanych z kursem Bitcoina.
Dywersyfikacja i ograniczanie ryzyka
Uniwersalna i najczęściej stosowaną metodą ograniczenia ryzyka jest dywersyfikacja portfela. Rozłożenie kapitału na różne projekty kryptowalutowe pozwala zmniejszyć ryzyko związane z wahaniami cen i osłabia wpływ jednego z nich na całość portfela. Dywersyfikacja portfela na inne instrumenty poza kryptowalutami pozwala ograniczyć ryzyko związane z całym sektorem. Warto jednak pamiętać, że dywersyfikacja nie gwarantuje całkowitego uniknięcia strat.
Ograniczenie ryzyka w inwestowaniu w kryptowaluty wymaga przyjęcia często odmiennej strategii zarządzania kapitałem.