Bardzo mało mówi się o niezwykle popularnej formie przemocy domowej, czyli przemocy ekonomicznej. Dotyczy ona głównie relacji między osobą zarządzającą domowymi finansami a osobą zależną od jej decyzji na tym tle. Często przebiega na linii partner-partnerka, ale zdarza się też w relacji rodzic-dziecko, w obie strony. Przebiega bardzo charakterystycznie i często kiedy się pojawia, ofiara staje się całkowicie bezbronna.
1. Wydzielanie kwot niewystarczających na życie
Jeśli jesteś uzależniona od kogoś finansowo, czyli nie zarabiasz lub zarabiasz zbyt mało, żeby samemu się z tego utrzymać, najpewniej polegasz na pieniądzach tej drugiej osoby. Zdarza się czasem tak, że wydziela ona pieniądze swojemu partnerowi, rodzicowi czy dziecku, ale umyślnie daje ona za mało. Takie sytuacje są bardzo częste, szczególnie w przypadku, gdy dodatkowo zajmujesz się dziećmi czy schorowanymi rodzicami i musisz za otrzymane pieniądze zapewnić im być. Takie wydzielanie za małych kwot jest bardzo częstą metodą stosowania przemocy ekonomicznej.
2. Zabieranie wszystkich zarobionych przez Ciebie pieniędzy
Czasami zdarza się, że to Ty jesteś osobą zarabiającą lub po prostu oddajesz całe zarobione przez siebie pieniądze tej drugiej osobie. Jeśli ten układ się u was sprawdza, bo na przykład opłacacie wspólnie rachunki, nie ma w tym niczego złego. Problem pojawia się w momencie, w którym pieniądze są Ci zabierane i nigdy do Ciebie nie wracają. Często zdarza się tak, gdy starsze osoby nie mają swojego konta w banku i automatycznie skazują się na litość swoich dzieci czy wnuków. Zabieranie pieniędzy, nawet za twoją zgodą i nieoddawanie Ci z nich niczego, to forma przemocy ekonomicznej.
3. Obwinianie Cię o ciężką sytuację finansową
Często przemoc ekonomiczna łączy się z przemocą psychiczną, a w takim wypadku mamy do czynienia z naprawdę dużym zagrożeniem. Często kobiety lub dzieci obwiniają rodziców o to, że zarabiają za mało, za mało się starają albo niewystarczająco nas kochają. Jednocześnie często zabierają nam nasze zarobione pieniądze i oczekują więcej. Rzadko jednak ma to przełożenie na waszą realną sytuację finansową, bo pieniądze zostają wydane na dobra luksusowe lub zupełnie niepotrzebne elementy, zamiast na życie i polepszenie jego jakości.
4. Oczekiwanie od Ciebie spełniania wymagań, na które nie masz funduszy
To często dotyka osoby w związkach oraz dzieci. Kiedy ktoś, od kogo jesteśmy zależni finansowo, oczekuje od nas zmian, do których potrzebujemy funduszy, jednocześnie nie dając nam na to ani grosza, często jesteśmy upadlani i gorsi. To kolejny przykład, gdy przemoc ekonomiczna idzie w parze z przemocą psychiczną. Osoba, która nie spełni postawionych oczekiwań, często jest popychana, wyśmiewana, a czasami nawet bita, ale nie dostaje jednocześnie żadnej szansy, żeby faktycznie te oczekiwania spełnić, przez co ma wrażenie, że zasłużyła sobie na “karę”.
5. Oczekiwanie od Ciebie rezygnacji z twoich potrzeb
Wiele osób stosujących przemoc ekonomiczną przerzuca odpowiedzialność na swoją ofiarę, domagając się od niej wydawania mniejszej ilości pieniędzy i rezygnowania z jej podstawowych potrzeb, takich jak porządny obiad czy nowe buty na zimę. W ten sposób agresor dodatkowo poniża swoją ofiarę i daje jej do zrozumienia, że kiepska sytuacja finansowa, w której jest zmuszona żyć, jest tylko i wyłącznie jej “winą”. Wtedy zmywa z siebie poczucie winy i daje sobie powód, żeby dalej terroryzować taką osobę, ponieważ żyje przekonaniem, że ofiara sobie na to zasłużyła.