Finanse na różne cele

Finanse na różne cele

Na co Polacy wydają pensję?

Sposobów wydatkowania pensji jest sporo. Polacy wydają wynagrodzenia na opłacenie rachunków, wyżywienie, oszczędzanie na emeryturę, wakacje czy inne cele. W przypadku osób zarabiających 2000 złotych oszczędzanie jest niemożliwe. Za taką pensję można jedynie wegetować, nie da się za nią przeżyć. Obecnie w Polsce na życie trzeba mieć około 3000 złotych i to wystarcza na skromne życie, jeśli spłaca się kredyt hipoteczny. Dwie osoby mogą przeżyć za ok. 4500 złotych, za mniejszą kwotę absolutnie nie da się przetrwać. Obecnie zarobki powinny być podnoszone, aby nadążały za inflacją, nie zawsze jednak tak się dzieje.

Wysokość zarobków zależy od zawodu i miejsca zamieszkania

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu zarobki są nieco wyższe. Można liczyć na 3500-4000 złotych netto pracując w jednej z korporacji. Pracownicy sklepów zarabiają mniej – ich zarobki wynoszą około 2300-2500 złotych. Jest to mało, dlatego rotacja w takich miejscach jest spora. Niektóre grupy zawodowe – informatycy, lekarze, prawnicy osiągają zarobki rzędu 8000-20 000 złotych. Kwoty są naprawdę imponujące. Warto jednak podjąć decyzję i wybrać dobry zawód, a gwarantują go porządne, odpowiednie studia. Wybór rodzaju wykształcenia i zawodu przekłada się nieraz na całe życie oraz zarobkowanie.

Struktura wydatków wygląda tak:

1/3 pieniędzy jest wydawana na stałe opłaty

1/3 wynagrodzenia przeznaczana jest na wyżywienie

1/3 pensji musi wystarczyć na ubranie, rozrywki oraz np. kursy doszkalające

Wydatki są spore, a pracownicy mogą liczyć na podwyżki pensji co pewien czas – jedynie sektor służby zdrowia i administracji publicznej rzadko są wynagradzane tak, jak na to zasługują. Jest to smutne, ale tak to wygląda. Jeśli ktoś zarabia ok. 2100 złotych to nie ma pieniędzy na rozrywki i ubrania, musi bardzo skromnie żyć, wystarcza mu jedynie na mieszkanie i skromne jedzenie oraz dojazd do pracy. Takie zarobki zdecydowanie nie są dobre, a pracownicy narzekają na ich wysokość. Zachodnie korporacje, a część placówek handlowych to właśnie takie korporacje, minimalizują wydatki, a maksymalizują zyski kosztem pracowników. Jest to bardzo trudna sytuacja, dlatego też należy zastanowić się nad zmianą pracy. Rotacja w handlu jest duża, a ludzie szukają coraz lepszych prac, aby móc przeżyć za pensję. Warto o tym pamiętać i warto skorzystać z dobrej koniunktury. Obecnie to praca szuka pracownika, a nie pracownik poszukuje pracy. Jest to bardzo korzystne dla pracowników. Warto o tym pamiętać i warto skorzystać z takich rozwiązań.

Dodaj komentarz