Kredyt hipoteczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale ogranicza Cię brak wystarczających środków? Dla pocieszenia możemy powiedzieć, że nie jesteś w tym sam. Zakup mieszkania wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Co więcej, odkładanie na kupno nieruchomości w wielu przypadkach może zająć nawet większość życia. Dlatego popularnym wyborem są kredyty hipoteczne, które pozwalają na realizację marzenia, jakim jest zakup mieszkania. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego. 

Kredyt hipoteczny – o czym warto pamiętać? 

Choć kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na zakup mieszkania, to warto pamiętać, że jest to zobowiązanie, które zostanie z nami na lata. Spłata kredytu hipotecznego najczęściej rozłożona jest od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Źle dopasowana oferta może przysporzyć sporych kłopotów finansowych. I to na lata. Dlatego jeśli chcesz zabezpieczyć swój budżet domowy, to musisz zadbać o dopasowanie kredytu hipotecznego do swoich realnych możliwości finansowych. 

W przypadku kredytu hipotecznego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Ekspert pomoże nam określić zdolność kredytową oraz wybierze najkorzystniejsze oferty. Co więcej, przeprowadzi nas także przez formalne aspekty zobowiązania.  Warto jednak także samodzielnie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego i o co ewentualnie dopytać.

Kredyt hipoteczny a wkład własny 

Żeby uzyskać kredyt hipoteczny musimy posiadać wkład własny. Jest to kapitał, którym dysponujemy, jako kredytobiorcy. W połączaniu z kwotą kredytu daje on nam wystarczającą sumę do zakupu nieruchomości. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20 proc. od kwoty kredytu. Niektóre banki oferują możliwość 10 proc. wkładu własnego, warto jednak pamiętać, że takie oferty nierzadko są dużo droższe. Dlatego średnio się opłacają, choć kuszą krótszym czasem odkładania na zobowiązanie. Pamiętaj także, że im wyższym wkładem dysponujesz, tym większy kredyt możesz uzyskać. Wraz z nim idą także korzystniejsze warunki umowy. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego? 

Wybór kredytu hipotecznego wymaga dokładnej analizy rynku oraz dostępnych ofert. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że dana oferta faktycznie będzie spełniać nasze potrzeby, a spłata zobowiązania nie przeciąży naszego budżetu domowego. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na oprocentowanie oraz marżę. Rodzaj oprocentowania ma duży wpływ na koszt kredytu oraz wysokość odsetek. Bardzo ważny jest także okres spłaty, który przekłada się na wysokość miesięcznej raty.  

Dodaj komentarz