Czy warto założyć firmę w Niemczech?

Czy warto założyć firmę w Niemczech?

Coraz więcej rodaków decyduje się na emigrację zarobkową. Jedni podejmują legalną, inni wolą zatrudnienie na czarno. Sporą grupę stanowią także osoby, które zdecydowały się wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną firmę w innym kraju.

Bardzo przyjazny dla polskich przedsiębiorców okazuje się zachodni sąsiad, czyli Niemcy.

Kto może założyć firmę w Niemczech?

Jednym z założeń Unii Europejskiej jest to, że każdy obywatel może prowadzić działalność gospodarczą w obrębie dowolnego kraju członkowskiego. W praktyce oznacza to, że każdy Polak, zakładając oczywiście może założyć firmę w Niemczech.

Zadanie to nie należy do trudnych, trzeba jednak pamiętać, że potencjalny przedsiębiorca musi spełnić szereg wymagań i formalności, a także uzyskać niezbędne zezwolenia. Biorąc pod uwagę transgraniczny charakter przedsiębiorstwa oraz skrupulatność niemieckich urzędników, realizacja przedsięwzięcia wymaga czasu. Jednak przy odrobinie szczęścia i odpowiednim zaangażowaniu, firma w Niemczech może powstać nawet w niespełna trzydzieści dni.

Jednoosobowa działalność czy spółka?

Podobnie, jak w każdym kraju, firma w Niemczech może mieć różny charakter. Gros osób decyduje się na jednoosobową działalność, świadcząc tym samym konkretne usługi. Są jednak sytuacje, gdy konieczny jest większy kapitał na rozpoczęcie działalności, a główny inicjator przedsięwzięcia nie dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym. W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazuje się spółka.

Bez względu na rodzaj działalności, kwestie związane z rejestracją firmy nie różnią się praktycznie niczym od działań, które należy wykonać w Polsce, trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spółki są zupełnie inne wymagania w zakresie kapitału zakładowego, konieczne jest także powołanie zarządu.

Wbrew powszechnej opinii, właściciel firmy w Niemczech może korzystać z niemieckiego systemu podatkowego oraz ulg fiskalnych także w przypadku, gdy nie posiada zameldowania na terenie tego kraju.

Zalety niemieckiej Gewerbe

Największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców działających na terenie Niemiec, jest własna Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza.

W rzeczy samej trudno się temu dziwić, wystarczy spojrzeć choćby na system podatkowy, który jest w pełni dostosowany do możliwości małych firm – kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż na rodzimej ziemi, a najniższy próg podatkowy wynosi 14%, czyli także mniej niż w Polsce.

Dodatkowo firma w Niemczech objęta jest szeregiem dodatkowych ulg, a także preferencyjnymi warunkami określanymi przez lokalne władze niemieckie – mowa tu m.in. zwolnieniach podatkowych, darmowych szkoleniach, darmowych lokalach na prowadzenie firmy itp.

Rezydencja fiskalna

Patrząc na korzystny dla przedsiębiorców niemiecki system podatkowy można się zastanawiać, dlaczego wszyscy rodacy nie przenieśli działalności gospodarczej na teren zachodniego sąsiada?

Odpowiedzią na to pytanie jest rezydencja fiskalna.

Zgodnie z decyzją podjętą przez polskie władze, rodacy, którzy zdecydowali się prowadzić firmę w Niemczech, aczkolwiek przebywają w kraju dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym, zobligowani są do rozliczania podatkowego z macierzą.

Decyzje rodzimych władz okazały się dla przedsiębiorców mało korzystne – w praktyce oznacza to, że aby w pełni korzystać z niemieckiego systemu podatkowego i cieszyć się własną firmą trzeba żyć i mieszkań na terenie Niemiec.

Dodaj komentarz