Wypełnianie deklaracji podatkowej to dla wielu osób niezbyt przyjemna czynność. Dlatego odwlekają ją tak długo, jak jest to tylko możliwe. Niestety w każdym roku nadchodzi taki czas, kiedy nie można już dłużej zwlekać z rozliczeniem PIT i trzeba jak najszybciej wypełnić deklarację i przesłać ją do właściwego urzędu skarbowego lub dostarczyć do placówki osobiście. Jakie terminy dotyczące wysyłki PIT-ów obowiązują w 2023 roku? Podpowiadamy.
Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 pracownikowi?
Pracodawca, który jest płatnikiem podatku dochodowego i odprowadza składki od wynagrodzenia podatnika, czyli swojego pracownika, musi przekazać mu PIT-11. Jest to deklaracja, w której znajdują się informacje dotyczące dochodów uzyskanych przez pracownika czy zaliczek na poczet podatku dochodowego. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT-11 drogą elektroniczną do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Z kolei swojemu pracownikowi PIT-11 musi przekazać do końca lutego.
Terminy składania PIT-ów w 2023 roku
Zaszły pewne zmiany dotyczące terminów składania PIT-ów, które dotyczą już deklaracji podatkowych za rok 2022. Wiele osób więc zastanawia się, do kiedy trzeba rozliczyć PIT? Za sprawą Nowego Ładu, terminy wysyłki wszystkich podstawowych typów deklaracji PIT zostały ujednolicone. Druki takie należy przekazać do urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Jeżeli jednak termin ten przypada w dniu wolnym od pracy, wówczas PIT należy złożyć w kolejnym dniu roboczym. W 2023 roku termin składania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, przypada 2 maja. Istotne zmiany w terminie składania deklaracji podatkowej zaszły więc w przypadku PIT-28. Do tej pory formularz ten należało złożyć do 28 lutego.
Jakie zeznania podatkowe wypełnia za podatnika fiskus?
Formularze PIT-37 i PIT-38 urząd skarbowy może wypełnić za podatnika, uznać za zaakceptowane i złożone w momencie upłynięcia ostatecznego terminu ich wysyłki, a więc 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który wypełniono deklarację, w tym roku to 2 maja. Zeznanie przygotowane przez Urząd Skarbowy, warto jednak zweryfikować, ponieważ nie uwzględnia ono szeregu ulg, takich jak ulga z tytułu dokonanych darowizn, termomodernizacyjna, rehabilitacyjna, czy na internet. Warto też zweryfikować kwotę podatku z tytułu przychodów wykazanych w deklaracji PIT-37 lub PIT-38 przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową. Może się też okazać, że musimy dopłacić pewną kwotę lub podać konto do wypłaty nadpłaty podatku.