Jak złożyć pit online w 2022 roku?

Jak złożyć pit online w 2022 roku?

Z możliwości składania rocznej deklaracji podatkowej przez internet korzysta coraz więcej osób. Jest to niezwykle prosty sposób, dzięki któremu dodatkowo możemy zaoszczędzić sporo cennego czasu. W jaki sposób złożyć zeznanie roczne pit w 2022 roku online?

Twój e-urząd skarbowy

Jeszcze do niedawna podatnicy mogli rozliczać się za pomocą formularzy częściowo przygotowanych przez urzędy skarbowe – można było znaleźć je pod nazwą Twój epit. Niemniej jednak od 2022 roku podatnicy będą mogli skorzystać z tychże gotowych druków dostępnych w e-urzędzie skarbowym. Aby się do niego zalogować, konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego. Warto pamiętać, że do deklaracji dostępnej w e-urzędzie skarbowym należy dopisać ewentualne ulgi podatkowe, z których chcemy skorzystać. Co więcej, musimy dokonać niezbędnych zmian, jeśli chcemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Gotowy formularz posiada jedną, bardzo ważną zaletę, a mianowicie pod upływie terminu na złożenie deklaracji, zostaje on automatycznie zaakceptowany. Jest to istotne szczególnie dla osób, którym nie raz zdarzyło się zapomnieć o złożeniu deklaracji pit. W e-urzędzie skarbowym zostaną przygotowane druki dla podatników, którzy rozliczają się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-37, PIT-36 czy PIT-38.

Dedykowany program do rozliczeń

Podatnicy, którzy nie chcą korzystać z gotowych formularzy wypełnionych przez urzędników, mogą posiłkować się dedykowanymi programami do rozliczania pit. Na ogół ich obsługa jest niezwykle prosta – wystarczy tylko wpisać niezbędne dane w odpowiednie rubryki, a program sam wyliczy kwotę podatku. Co ważne, w wielu programach znajdują się dodatkowe wskazówki, dzięki którym nie ominiemy żadnego istotnego elementu rozliczenia. Złożenie zeznania podatkowego za pomocą programu komercyjnego jest tak samo ważne, jak złożenie deklaracji osobiście bądź przez e-urząd. Minusem niektórych programów jest fakt, iż za dostęp do nich musimy zapłacić. Bezpłatne zaś często posiadają automatycznie uzupełnioną organizację pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% podatku. Niestety, w polu tym nie mamy możliwości dokonywania zmian.

Kiedy złożyć PIT online?

Jeśli korzystamy z e-urzędu skarbowego, to deklarację podatkową możemy złożyć dopiero po 15 lutego 2022 roku. Wtedy też na stronie pojawią się formularze, które możemy uzupełnić. Jeżeli jednak decydujemy się skorzystać z programu komercyjnego do rozliczania PIT, to zeznanie możemy wysłać w dowolnym momencie, gdy tyko dysponujemy odpowiednimi danymi, którymi możemy uzupełnić formularz. Co ważne, deklarację PIT złożyć należy do dnia upływu terminu podatkowego – dla formularza PIT-28 jest to 28 lutego, zaś dla PIT-37 i PIT-36 – 30 kwietnia (w 2022 roku 2 maja).

Dodaj komentarz