Likwidacja szkód z OC komunikacyjnego

Likwidacja szkód z OC komunikacyjnego

Numer 1: nierentowny segment OC dla Towarzystw

Wojna cenowa na składki ubezpieczeniowe rozpętała się kilka lat temu. Towarzystwa Ubezpieczeniowe chcąc zatrzymać u siebie Klienta obniżały stawki, do absurdalnych poziomów, które nie odzwierciedlały ryzyka. Do tego kanały direct kuszące szybkim, sprawnym i za niską cenę załatwieniem polisy przez telefon czy stronę www przyczyniły się do obniżek cen wśród pozostałych ubezpieczycieli. Konsekwencją działań wszystkich ubezpieczycieli był fakt, iż ubezpieczenia przynosiły straty i to nie małe.

Numer 2: coraz wyższe odszkodowania

W ostatnich latach powstało bardzo wiele firm odszkodowawczych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania. Z każdą decyzją zawsze zawarta jest informacja, iż można wystąpić na drogę sądową, jeżeli nie zgadzamy się z wypłatą.

Tylko któremu Kowalskiemu chciało by się ciągać po sądach i walczyć o wyższe odszkodowania? Właśnie na tą lukę w rynku znalazły sobie miejsce firmy odszkodowawcze, które wyrosły jak grzyby po deszczu. Wytykając błędy w zaniżonych kosztorysach Towarzystwom, oraz walcząc dla swoich Klientów o odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu czy zadośćuczycnieniom spowodowały, iż Towarzystwa zmuszone były wypłacać coraz większe odszkodowania.

Numer 3: wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego

Na początku roku 2015 Towarzystwa Ubezpieczeniowe miały zastosować się do wytycznych w zakresie likwidacji szkód z OC komunikacyjnego. W szczególności chodziło o:

nie stosowanie amortyzacji części do samochodu
wprowadzenie jednolitych standardów w zakresie przygotowanych kosztorysów dla szkód częściowych jak i całkowitych
pomoc dla poszkodowanego w zakresie sprzedaży pojazdu, dla którego orzeknięto szkodę całkowitą

Dostosowanie się do wytycznych wiązało się dla Towarzystw z większymi kosztami operacyjnymi, kosztami dodatkowych wynagrodzeń ludzi, etc. co również miało odzwierciedlenie w składach OC.

OC coraz droższe, ale można spróbować je obniżyć!

Towarzystwa Ubezpieczeniowe wprowadzają indywidualnie system zniżek i rabatów, z których na pewno warto korzystać! Zawsze -5%, -10%, -15% rabatu za polisę rzędu 900 zł/rok jest ulgą dla Ubezpieczającego.

Zacznijmy od tych mało oczywistych zniżek, o których powinien pamiętać Wasz Agent Ubezpieczeniowy:

Zniżka za płatność jednoratalną – Towarzystwa cenią sobie Klientów, którzy chcą płacić z góry całą polisę, za to można otrzymać zniżkę.
Zniżka za płatność kartą u Agenta – nawet do -5% rabatu za płatność kartą, jest to również wygodna forma płatności.
Zniżka za posiadanie „Karty Dużej Rodziny” – średnio ok. -5% taki rabat możemy otrzymać rodzina z min. 3 dzieci, posiadająca kartę.
Zniżka za posiadanie innych produktów ubezpieczeniowych (mieszkanie, firma, życie, itd.) – tutaj można dostać najwięcej, czym więcej posiadamy ubezpieczeń w danym TU tym lepiej jesteśmy „taryfikowani” i możemy liczyć na lepszą składkę. Nawet do -10% może spaść cena polisy OC.
Zniżka za ubezpieczenie kilku pojazdów u tego samego Ubezpieczyciela.
Zniżka za dodatkowe produkty zawierane przy OC (ac, assistance, nnw, szyby, ub. utraty zniżek, bagaż, itd.) – zniżka zależy od liczby produktów dodatkowych, ale może sięgnąć do -10% nawet
Zamiana punktów payback na płatność za polisę – jeżeli korzystacie z kart lojalnościowych typu payback, jest szansa aby zebrane punkty zamieniły się na składkę za polisę. Wówczas polisa może Was nic nie kosztować ?
Zniżka za zgodę na weryfikację w bazach BIK/BIG – do -5% za pozytywną historię płatniczą.

Pozostałe zniżki, to leżące niekiedy w gestii Agenta, Dyrektora Oddziału danego TU. Wierzymy, że większość Agentów Ubezpieczeniowych stara się wywalczyć o jak największą zniżkę dla Klienta, biorąc pod uwagę realia wysokich cen OC. Warto mieć na uwadze, że Agentowi zależy utrzymać relację z Klientem, więc będzie starał się robić wszystko aby uzyskać najlepszą cenę, mimo, iż wielokrotnie może nie posiadać takich kompetencji, aby przebić konkurencję.

Raty w ubezpieczeniach są możliwe.

Standardowa forma płatności za ubezpieczenie komunikacyjne to płatność jednoratalna. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, aby obniżyć obciążenie składki dla Klienta proponują również rozłożenie na raty płatności. Płatność za polisę można rozłożyć do 4 rat, w zależności od Towarzystwa.

Od jakiegoś czasu na rynku spotkać można również firmy specjalizujące się w finansowaniu ubezpieczeń. Klienci coraz chętniej korzystają z tego typu rozwiązań, bowiem tutaj raty można rozłożyć nawet do roku czasu. Nie potrzebujemy zaświadczeń o dochodach, nie jesteśmy weryfikowani w bazach bankowych jak to ma miejsce przy zwykłym kredycie bankowym. Jedyne co musimy mieć to polisę ubezpieczeniową. Koszt takiej pożyczki jest bardzo rynkowy, bo wynosi on ok. 20% do 30%. O tyle więcej możemy zapłacić za polisę rozkładając ją w Towarzystwie Ubezpieczeniowym np. na 4 raty.

Dla osób, których liczy się miesięczne obciążenie budżetu domowego jest to na pewno dobra alternatywa. Sfinansować takim oto kredytem można już składkę sięgającą 300 zł rocznie.

Rynek cenowy OC będzie drożał – Towarzystwa Ubezpieczeniowe taryfikują tylko składki, natomiast przedstawienie oferty leży w Waszym Agencie Ubezpieczeniowym ? może warto niekiedy zapytać, czy nie przysługuje zniżka, jeżeli dokupimy coś jeszcze przy naszej polisie OC? Odwodzimy od stwierdzenia, iż ubezpieczenia są kosztem – zabezpieczamy się „po coś”, lub „przed czymś”. Jedna więcej wypita kawa z Agentem Ubezpieczeniowym, może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Was ? Na którym WY na pewno nie stracicie.

Dodaj komentarz