Co to jest zdolność kredytowa

Zanim otrzymasz kredyt w banku

Wiele osób głowi się, co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny, samochodowy, konsolidacyjny itp. Banki mają rzecz jasna swoje wymagania, co chyba nikogo nie powinno dziwić. Jednym z najważniejszych aspektów jest w tej całej sprawie zdolność kredytowa. Czym ona dokładnie jest? Co składa się na ocenę konkretnego interesanta, który chce być kredytobiorcą?

Co to jest zdolność kredytowa

Trzeba podkreślić, że zdolność kredytowa to rzeczowa ocena, która określa czy ewentualny pożyczkobiorca będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania finansowe. Należy zaznaczyć, że banki biorą pod uwagę rozmaite aspekty. Oczywiście, jedne z nich to między innymi kwota oraz okres kredytowania. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że łatwiej jest otrzymać kredyt gotówkowy niż hipoteczny, który wiąże się zazwyczaj z dużo większymi kwotami. Ponadto czynniki wpływające na ocenę zdolności kredytowej to również kwestie związane z wysokością wkładu własnego. Z takim aspektem mamy do czynienia starając się o kredyt mieszkaniowy. Jeśli dana osoba będzie w stanie spełnić wymagania banku pod tym względem, to jej wiarygodność wzrasta. Chyba każdy zgadza się z tym aspektem. Banki muszą chronić swoje interesy. Klienci robią to sprawdzając opinie o konkretnym przedsiębiorstwie, jego doświadczeniu w branży itd. Natomiast przedstawiciele tych instytucji weryfikują informacje właśnie w taki sposób.

Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową

Trzeba podkreślić, że jest to także między innymi forma zatrudnienia. Każdy powinien doskonale zdawać sobie sprawę, że najlepiej postrzegane są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jeśli masz “kontrakt” na czas nieokreślony, to wtedy możesz liczyć na największe fory ze strony banku. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? Trzeba zaznaczyć, że mniejsze szanse mają rzecz jasna ludzie, którzy pracują na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Dlaczego? Banki postrzegają taką sytuację negatywnie, ponieważ wysokość dochodów zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Nie wolno o tym fakcie pod żadnym pozorem zapominać.

Paradoksalnie ludzie, którzy mają niższe zarobki na podstawie umowy o pracę, są lepiej postrzegani niż Polacy, którzy wykonują swoje zadania na wyżej wymienionych umowach. Wszystko dlatego, że w styczniu mogą zarobić zdecydowanie więcej niż na przykład w marcu. Wtedy przedstawiciele banków nie są do końca pewni czy za każdym razem ewentualny kredytobiorca będzie miał pieniądze na raty. Na ocenę takiego parametru, jak zdolność kredytowa wpływają również liczba osób w konkretnym gospodarstwie domowym czy posiadanie innych kredytów, pożyczek itp. w danym momencie.

Wpis sponsorowany dla Habza Finanse, specjaliści od trudnych kredytów https://www.habza.com.pl/

Dodaj komentarz