Jak banki oceniają klientów starających się o kredyty hipoteczne

Klient banku

Warto zaznaczyć, że banki bardzo starannie oceniają klientów, którzy starają się o kredyty hipoteczne. Biorą pod uwagę rozmaite aspekty. Jakie? Na co zwrócić uwagę analizując swoje szanse na otrzymanie pożyczki na dom czy mieszkanie? Najważniejsze kwestie na ten temat zostały poruszone w dzisiejszym wpisie.

Jak banki oceniają klientów starających się o kredyty hipoteczne

Trzeba zaznaczyć, że bardzo dużo ludzi nie wie, ale jednym z najważniejszych kryteriów jest wiek. Szczególnie, jeśli ktoś może pozwolić sobie jedynie na długi okres kredytowania. Oczywiście, trzeba mieć 18 lat, aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną. Najlepiej postrzegana górna granica wieku to maksymalnie 35 lat. Wszystko dlatego, że osoby starsze ze względu na liczbę wiosen na karku mogą nie generować przez cały okres trwania umowy stosownych dochodów. Banki biorą też pod uwagę, że mogą przydarzyć się różne choroby itp. Nic więc dziwnego, że najlepiej starać się o kredyt hipoteczny wtedy, kiedy ktoś jest relatywnie młody. W takiej sytuacji szansa na uzyskanie pomocy jest po prostu największa.

Co jeszcze bierze pod uwagę bank

Należy zwrócić uwagę również na kwestie osiąganych dochodów. Liczy się nie tylko skala zarobków. Oczywiście, im więcej, tym ogólnie lepiej, ale nie zawsze. Wszystko dlatego, że czasami banki odrzucają wnioski osób, które relatywnie dużo zarabiają, ale też dużo wydają – ze względu na sporą liczbę osób w gospodarstwie domowym, zaciągnięte już kredyty, inne wydatki itp. Nic więc dziwnego, że największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego pod tym względem mają osoby młode i dodatkowo samotne. Wszystko dlatego, że ich wypłata może być przeznaczona tylko na ich potrzeby. Trzeba bowiem podkreślić, że osoby starające się o kredyty hipoteczne muszę mieć odpowiednią zdolność kredytową. Im więcej pieniędzy netto na jedną osobę, tym lepiej jest to postrzegane przez banki. Ważnym aspektem jest także forma zatrudnienia. Należy podkreślić, że najlepiej mają Polacy, którzy wykonują zadania na podstawie umowy o pracę. Najgorzej ma się zaś sytuacja ludzi, którzy realizują czynności na bazie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Dlaczego? Umowa o pracę to forma zatrudnienia, która generuje stałe, comiesięczne dochody. Szczególnie dobrze wygląda to wtedy, kiedy jest ona podpisana na czas nieokreślony.

Trzeba też zaznaczyć, że banki zwracają uwagę również na historię kredytową. Mogą je sprawdzić na przykład w Biurze Informacji Kredytowej. Nie można nie wspomnieć, że istotnym aspektem jest również wkład własny. Tutaj sprawa jest bardzo prosta – jeśli ktoś nie ma w odpowiedniej sumy pieniędzy, to nie otrzyma kredytu hipotecznego w konkretnym przedsiębiorstwie bankowym.

Wpis powstał we współpracy z Habza Finanse, specjalistów od trudnych kredytów i konsolidacji zobowiązań https://habzafinanse.com.pl/

Dodaj komentarz