Co trzeba sprawdzić przed oddaniem samochodu do skupu?

Co trzeba sprawdzić przed oddaniem samochodu do skupu?

Skupy znane są z tego, że da się w nich sprzedać auto, na które normalnie w sprzedaży raczej nie byłoby wielu chętnych. Są mniej wybredne od prywatnych nabywców i mają proste procedury, ale to nie powinno usypiać czujności kierowcy – na co zwrócić uwagę podczas takiej transakcji?

Jaka wygląda wycena?

Wstępna wycena jest najczęściej możliwa dzięki stronie internetowej danego skupu. Jest tam prosty formularz, który wystarczy wypełnić i wysłać, i zwykle tego samego dnia można liczyć na pierwszą ofertę. Zaproponowana kwota może się zmienić po fizycznych oględzinach auta, a jeśli wydaje się zbyt niska, wystarczy zapytać o kryteria wyceny i zaproponować w ramach negocjacji własną stawkę. Nie udaje się dojść do porozumienia? Skup nie może zmusić do transakcji, ponieważ dokonanie wyceny nie nakłada na kierowcę obowiązku podpisania umowy.

Czy jest umowa?

Dobre skupy, jak skupautzagotowke.net/skup-aut/strzelce-opolskie/, zawsze podpisują ze swoim klientem stosowną umowę. Na jej podstawie przenosi się prawo własności z kierowcy na skup i od teraz to nowy właściciel odpowiada za pojazd, co się z nim dalej stanie i do czego zostanie wykorzystany.

Sama umowa nie powinna zawierać żadnych niejasnych zapisów, a kierowca ma prawo dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu nim postawi na nim swój podpis. Umowy nie ma? Cena może być dzięki temu korzystniejsza, to jednak zwykle prowadzi do różnych komplikacji, kiedy na przykład auto stanie się przedmiotem przestępstwa.

Na jakim terenie działa skup?

Skupy takie jak skupautzagotowke.net/skup-aut/prudnik/ działają na określonym terenie, zwykle w obrębie jednego województwa lub kilku, jeśli to większa firma posiadająca kilka placówek w różnych miastach. Można oczywiście sprzedać swoje auto do skupu z zupełnie innego regionu, wtedy jednak nie ma co liczyć na darmowy transport – ten obowiązuje tylko na określonym przez skup terenie.

Czy każdy samochód da się sprzedać?

Z reklamy większości skupów wynika, że są one skłonne przyjąć każde auto. W praktyce bywa z tym różnie i niektóre placówki mogą zrezygnować z transakcji, gdy samochód jest bardzo stary i kompletnie bezwartościowy. Zdarzają się także ograniczenia co do roczników i marek, co najlepiej sprawdzić wcześniej wchodząc na stronę wybranego skupu.

Dodaj komentarz