Tenczynek to piękna miejscowość, której wielkim walorem jest ciekawa historia oraz położenie w malowniczej scenerii Garbu Tenczyńskiego. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Miłośników zabytków zachwyci zarówno miejscowy kościół parafialny, jak i pobliski zamek Tenczyn. Wycieczki po Lesie Zwierzynieckim to kolejna propozycja dla tych, którzy chcą ciekawie i miło spędzić czas w tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskie. A co z tymi, których interesują się historią górnictwa? I na nich czekają tu wyjątkowe atrakcje. Gdzie ich szukać?
Rejon Tenczynka wschodnie granice Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, zatem liczne pamiątki związane z górnictwem nikogo tu nie powinny dziwić. Wiadomo, że węgiel był tu wydobywany już w połowie XVII stulecia. Ponieważ wydobycie to miało zasięg lokalny, dominowały tu kopalnie odkrywkowe oraz płytkie szyby. Sytuacja zmieniła się w XVIII wieku, kiedy to wzrosło zapotrzebowanie na węgiel. Miały na to wpływ takie czynniki, jak rozwój przemysłu oraz rosnące potrzeby pobliskich Krzeszowic – miejscowości, która w tym właśnie czasie zaczęła robić karierę jako modne podkrakowskie uzdrowisko. Az do 1955 roku w rejonie Tenczynka pracowało kilkanaście kopalni. Dziś o tych ważnych zakładach przypominają opuszczone kamieniołomy i szyby. Gdzie szukać takich atrakcji? Wycieczki śladem gwarków w rejonie Tenczynka można zaplanować tak, by odwiedzić rejon wzgórza Czerwieniec. To tutaj w latach 1940-55 działała kopalnia Krystyna Nowa, znana też jako Krystyna II. Do dziś można tu dostrzec ślady po dawnych szybach oraz hałdy czy też zapadliska nad szybami. Dostrzec też można pozostałości przemysłowych zabudowań oraz licznych urządzeń, które dawniej usprawniały pracę w tym miejscu. Ciekawe atrakcje czekają też na zboczu Niedźwiedziej Góry. W tym miejscu działała swego czasu kopalnia Krystyna I. Kopalnia ta została zamknięta jeszcze w okresie międzywojennym, jednak pozostałości po tym zakładzie można podziwiać do dziś. Od 1902 roku Niedźwiedzia Góra jest też znana jako miejsce pozyskiwania diabazu, a tutejszy kamieniołom pracuje do dziś. Dziś Kopalnia Diabazu w Tenczynku wchodzi w skład spółki Kopalnie Porfiru i Diabazu, a jej działalności nic nie zagraża.
Wycieczki śladem gwarków w rejonie Tenczynka to ciekawa propozycja dla tych, których interesują dawne wyrobiska, malownicze kamieniołomy oraz tajemnicze sztolnie. Takie atrakcje w okolicy Tenczynka nie należą do rzadkości, a możliwość odkrywania ich piękna każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu pozytywnych emocji.