Różnica między kartą kredytową, a kartą debetową

Występuje kilka podstawowych różnic między kartą kredytową, a kartą debetową. Otóż, jeżeli chodzi o kartę kredytową to zawsze jest ona związana z możliwością korzystania z limitu kredytowego, który jest udzielany przez bank. Karta kredytowa jest dość charakterystycznym produktem finansowym, ponieważ pociąga za sobą pewne zobowiązanie, które jest zbliżone do pożyczki gotówkowej, bądź kredytu hipotecznego. Dzieje się tak, ponieważ każdy wykorzystany limit na karcie kredytowej kiedyś trzeba spłacić. Jeżeli tego nie zrobimy to możemy stać się dłużnikami, tak samo jak w przypadku nieterminowego regulowania raty kredytu. Z kolei, jeżeli chodzi o kartę debetową to charakteryzuje się ona tym, że służy do wydatkowania środków, które zostały zgromadzone na koncie. W przypadku tym chodzi o to, że jesteśmy wydać wyłącznie tyle, ile posiadamy i w żaden sposób się nie zadłużamy.

Jakich działań można dokonywać przy pomocy karty debetowej?

Jeżeli chodzi o kwestię dokonywania działań przy pomocy karty debetowej to można do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • możliwość płatności bezgotówkowych
  • możliwość wypłat gotówki z bankomatów
  • możliwość wpłat gotówki na konto za pomocą wpłatomatów

Czy istnieje możliwość dokonywania płatności kartą debetową w taki sam sposób, jak kartą kredytową?

Wiele osób błędnie uważa, że istnieje możliwość dokonywania płatności kartą debetową w taki sam sposób, jak kartą kredytową. Natomiast w rzeczywistości jest całkowicie inaczej. Otóż, kartą debetową nie będziemy w stanie zapłacić w większości przypadków na przykład za rezerwację hotelową, jak również za bilety lotnicze. W związku z tym, jeżeli nasza karta debetowa nie posiada numeru funkcji za pomocą, której można dokonać preautoryzacji, to będziemy zmuszeni ze skorzystania z karty kredytowej.

Co należy zaliczyć do warunków udzielenia karty debetowej i karty kredytowej?

Karta debetowa jest udzielana za każdym razem, gdy decydujemy się na otwarcie rachunku bankowego. W związku z tym nie jakichkolwiek koniecznych warunków do spełnienia, które byłby uzależnione od otrzymania takiej karty debetowej, bądź też nie. Z kolei, jeżeli chodzi o kartę kredytową to kwestią jej otrzymania przedstawia się całkowicie inaczej. Otóż, aby otrzymać kartę kredytową trzeba przede wszystkim wykazywać się dobrą oceną zdolności kredytowej. Im nasza zdolność kredytowa jest lepsza, tym mamy szansę na otrzymanie karty kredytowej z większym limitem. W większości sytuacji limity na kartach kredytowej są w przedziale od 2000 do 20 000 złotych.

Dodaj komentarz