Czy inwestycja w młot do koparki to dobry pomysł?

Czy inwestycja w młot do koparki to dobry pomysł?

Inwestycje w firmach budowlanych, stanowią o ich rozwoju i konkurencyjności na rynku. Brak regularnego wdrażania innowacji technologicznych, sprawia, iż firma pozostaje w tyle za konkurencją, a to nie jest korzystne dla jej rozwoju. W końcu nie po to rozkręcamy własną działalność, aby przez resztę życia ciężko pracować na budowie. Chodzi o to, aby zatrudnić pracowników i regularnie działać na rzecz ich odciążenia od ciężkiej pracy fizycznej. Jeśli spojrzeć z tej perspektywy, to profesjonalny młot do koparki, może się okazać bardzo dobrą inwestycją. Niemniej jednak, w pierwszej kolejności trzeba będzie ustalić, czy takiego młota w firmie w ogóle potrzebujemy. W wielu bowiem przedsiębiorstwach budowlanych będzie to absolutnie zbędne. W innych wystarczy zaś okazyjne używanie młota z wypożyczalni. Znajdą się jednakże firmy, dla których młot do koparki na stanie, będzie wręcz zbawienny.

Młot do koparki i jego podstawowe zastosowanie.

Przede wszystkim więc, trzeba tutaj określić poszczególne obszary zastosowania młota do koparki. Jest to urządzenie hydrauliczne, które zastępuje ręczne młoty pneumatyczne, zapewniając o wiele większą energię uderzenia, a co za tym idzie, także większe możliwości. Najczęściej młot do koparki będzie znajdywać zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • Realizacja prac wyburzeniowych na dużą skalę – wyburzenia obiektów przemysłowych itp. Tutaj stosowane są największe młoty hydrauliczne, montowane na koparkach gąsienicowych.
  • Wbijanie słupków zbrojeniowych, podczas zbrojenia gruntu przy budowie dróg, mostów i wiaduktów. Stosowane są młoty duże i średnie.
  • Pokonywanie przeszkód gruntowych przy wykopach budowlanych – zastosowanie znajdują młoty do minikoparek oraz młoty średnie.
  • Demontaż nawierzchni brukowanych oraz bitumicznych – stosowane są młoty małe i średnie.

Trzeba będzie więc przeanalizować dość precyzyjnie profil swojej działalności, aby ustalić, czy inwestycja w młot do koparki będzie w naszym przypadku rozsądna. Jeśli firma regularnie zajmuje się realizacjami wymienionymi powyżej, może to być dobre rozwiązanie, które ograniczy koszty robocizny a także znacznie ją usprawni.

Prawidłowy dobór młota do koparki.

Jeśli ustalimy, iż młot do koparki w naszej firmie jest przydatnym narzędziem, trzeba będzie odpowiednio go dobrać. W tym przypadku należy pamiętać, iż do każdej koparki będziemy dobierać inny młot. Najczęściej liczyć się tutaj będą gabaryty maszyny oraz jej masa całkowita. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby nie zastosować zbyt potężnego młota do zbyt małej maszyny, gdyż w takim przypadku dość szybko doprowadzimy do uszkodzenia jej ramienia, a nawet większej ilości innych jej elementów. Koparka powinna wytrzymać obciążenia eksploatacyjne generowane przez młot hydrauliczny.

Najlepiej, jeśli w tym zakresie zdamy się na specjalistów, czyli autoryzowanego dostawcę młotów hydraulicznych. Zbierze on niezbędne informacje o zakresie naszych realizacji, oraz typu i modelu posiadanej maszyny. Pozwoli mu to na precyzyjny dobór odpowiedniego młota. Wraz z młotem oczywiście dostaniemy niezbędną płytę adaptacyjną pozwalającą na montaż młota na ramieniu naszej koparki. Jest to jedna z ważniejszych zalet wielu nowoczesnych młotów. Możemy bowiem do innej koparki o takich samych gabarytach i masie właściwej, dokupić tylko płytę adaptacyjną, aby móc kupiony młot hydrauliczny użytkować na dwóch maszynach zamiennie.

Dodaj komentarz