Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny

Wpadłeś w spirale zadłużenia i nie radzisz sobie już ze spłatą comiesięcznych zobowiązań? Wyjściem z tej trudnej sytuacji może okazać się konsolidacja zadłużeń. Czym dokładnie jest i czy rzeczywiście jest taka korzystna, jak mogłoby się wydawać? Odpowiadamy.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

To jeden z popularniejszych w ostatnim czasie produktów bankowych. Ma on na celu pomóc osobom, które posiadają kilka zobowiązań i nie radzą sobie z ich spłatą. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie ze sobą kilku kredytów i pożyczek w jedno zobowiązanie, którego miesięczna rata będzie niższa. Dzięki temu, że będziemy mieli jeden dług, to o wiele łatwiej będzie nam kontrolować wydatki i spłacać zobowiązania w terminie.

Konsolidacja jest kredytem celowym, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Nie ma możliwości, aby pieniądze zostały nam przekazane do rąk w celu spłacenia zadłużeń w innych bankach. Możemy za to otrzymać jedną, mniejszą ratę kredytu, której okres spłaty jest wydłużony tak, abyśmy mieli szansę je regularnie spłacać.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Konsolidacja tak samo, jak kredyt czy pożyczka wiążę się z warunkami, które kredytobiorca musi wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy. Jeśli zadłużyliśmy się tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie spłacać kilku zobowiązań naraz, to konsolidacja może okazać się jedynym wyjściem z zadłużenia i warto nad nią pomyśleć. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak się zastanowić nad tym, czy oferta, jaką oferuje bank, jest dla nas korzystna.

Połączenie ze sobą kilku zobowiązań w jedną niższą ratę wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, co z kolei wpływa na to, że w ostatecznym rozrachunku i tak zapłacimy więcej, niż zapłacilibyśmy za spłatę wszystkich zobowiązań wcześniej. Często jest to jednak jedyne rozwiązanie, aby wyjść na prostą. Jedna niższa miesięczna rata jest o wiele łatwiejsza do spłaty niż kilka, które połączone ze sobą dają sporą sumę.

Kredyt konsolidacyjny może zapewnić nam nie tylko płynność finansową, ale także wewnętrzny spokój, że uda nam się w końcu wyjść z zadłużenia.

Na co warto zwrócić uwagę

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, w jakim banku weźmiemy kredyt konsolidacyjny, warto porównać sobie kilka ofert. Weź pod uwagę:

– Całkowitą kwotę spłaty kredytu – pamiętaj, że wydłużenie okresu spłaty i niższa rata wiąże się z wyższym całkowitym kosztem spłaty.

– Wysokość raty miesięcznej po konsolidacji – powinna być ona niższa niż od sumy obecnych zobowiązań.

– Prowizję – konsolidacja może wymagać zapłacenia dodatkowej prowizji, im będzie niższa, tym lepiej dla kredytobiorcy.

– RRSO – wskaźnik ten pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i wstępnie porównać konsolidacje w rożnych bankach.

– Konsekwencje, jakie wynikają z opóźniania w spłatach rat

Nie zapomnij także o tym, aby sprawdzić, czy bank, w którym chcesz skorzystać z konsolidacji, jest wiarygodny. Konsolidacja ma być pomocą w drodze do wyjścia zadłużenia, dlatego podejdź do jej wyboru w odpowiedzialny sposób.

Dodaj komentarz