Jak motywować pracowników bez dużych nakładów finansowych

Jak motywować pracowników bez dużych nakładów finansowych

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na sukces firmy, są zmotywowani i wykwalifikowani pracownicy. Prowadzenie dużego przedsiębiorstwa zależy od zaangażowania osób w nim zatrudnionych, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby stale motywować je do sumiennego wykonywania obowiązków. Co ciekawe wcale nie potrzebujesz do tego dużych nakładów finansowych. Zobacz jak to zrobić i jak mogą Ci w tym pomóc modele motywacji.

Sposoby na motywowanie pracowników

Bądź dla nich życzliwy

Relacje i atmosfera, jaka panuje w pracy, ma bardzo duży wpływ na motywacje pracowników. O wiele chętniej i przyjemniej pracuje się z ludźmi, którzy są życzliwi i przyjaźnie nastawieni do innych. Dobre relacje między szefem a podwładnymi potrafią sprawić, że chętniej będziemy wykonywać swoje obowiązki i poczujemy się bardziej zmotywowani. Oczywiście trzeba w tym wszystkim zachować odpowiednie granice, aby pracownicy dalej czuli respekt wobec szefa. Wystarczą proste gesty takie jak zapytanie „co u Ciebie słychać” i poświęcenie chwili uwagi swojemu pracownikowi. Życzliwość nie wymaga wielu wyrzeczeń i jest jednocześnie jednym z najprostszych i darmowych sposobów na podniesienie motywacji pracowników.

Daj im szansę rozwoju

Możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i samorozwój jest dla wielu osób czynnikiem motywacyjnym. Jeśli Twoi podwładni są bardzo ambitni i między słowami dają Ci do zrozumienia, że chcieliby pójść na jakieś szkolenie, kurs czy po prostu otrzymać materiały szkoleniowe to daj im taką możliwość. Szansa na stały rozwój i zdobywanie nowych umiejętności jest dla wielu kluczowym czynnikiem motywacyjnym, który czasem działa nawet silniej niż premia.

Publiczna pochwała

Każdy człowiek lubi być doceniany i chwalony za swoje osiągnięcia – tak samo jest w pracy. Pochwała wobec pracownika, który sobie na to zasłużył, przed całym zespołem może zadziałać naprawdę motywująco i zachęci go do tego, aby dalej pracować z takim samym zaangażowaniem. Pochwalenie pracownika nie kosztuje Cię praktycznie nic prócz odrobiny czasu i odpowiedniego podejścia. Doceniony pracownik to zadowolony pracownik, który chętniej będzie pracować na rzecz Twojej firmy.

Modele motywacji

Do motywowania pracowników w swojej firmie możesz wykorzystać modele motywacji. Określają one jakie czynniki są w stanie zmotywować ludzi, z którymi pracujesz i należy ich sklasyfikować w dany modelu. Do wyboru jest model tradycyjny, stosunków współdzielenia oraz model zasobów ludzkich. Zapoznaj się ze wszystkimi z nich i zacznij wykorzystywać je w swojej firmie. Nic Cię to nie będzie kosztować a może Ci pomóc w zrozumieniu motywacji Twoich pracowników.

1 Comment

  1. Życzliwość, empatia a przede wszystkim wyrozumiałość. Najlepiej jest się po prostu postawić w sytuacji swojego pracownika i zapytać siebie co rzeczywiscie jest dla mnie w pracy ważne, a czego mi tutaj brakuje, co musiałbym dostać od innego pracodawcy aby odejść od aktualnego? Zwłaszcza to ostatnie daje do myślenia, bo pracę można zmienić bardzo szybko, co wiecej jesli szef nie dba o swoich ludzi – konkurencja zrobi to za niego. Teraz w modzie są karty sportowe, kursy doszkalające a zwłaszcza pakiety medyczne medicover z całoroczną opieką lekarską. To nie są zbyt kosztowne dla pracodawcy benefity – a mogą totalnie odmienić jego wizerunek w oczach swoich ludzi

Dodaj komentarz