Czym jest faktoring

Czym jest faktoring

Nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się, co to jest faktoring. Jesteś w tej samej grupie? Też nie masz bowiem kompletnie pojęcia, czym charakteryzuje się taka usługa? Jeśli tak, to zapraszamy do dzisiejszego artykułu, który pozwoli poszerzyć Ci wiedzę na ten właśnie temat.

Faktoring

Faktoring to nowoczesna usługa, która jest coraz bardziej pożądana przez Klientów biznesowych. Na czym to wszystko polega? Trzeba podkreślić, że faktoring to nabycie przez wybranego faktora konkretnych wierzytelności. Jakich? Osoby, które prowadzą własne przedsiębiorstwa sprzedają konkretne produkty czy wykonują usługi. Nierzadko wystawiają faktury na takie czy inne czynności. Niestety, prawo polskie daje szansę na dość powolne regulowanie swoich należności z tego tytułu. Nie da się ukryć, że to powoduje, że dana firma ma po prostu zdecydowanie mniejszy kapitał obrotowy… Pieniądze z takiego aspektu przydają się natomiast na kupno nowych surowców, maszyn itp. Najprościej rzecz ujmując, taka gotówka jest przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli w kasie będzie zbyt mało pieniędzy, to niestety trzeba liczyć się z tym, że firma nie będzie działała na odpowiednio wysokich obrotach. To oczywiście sprawia, że dane przedsiębiorstwo nie jest dobrze postrzegane w oczach innych Klientów.

W czym pomaga nam faktoring

Na szczęście można się ustrzec przed wystąpieniem takiej sytuacji. Pomaga w tym faktoring. Ludzie, którzy zastanawiają się, czym jest ta usługa powinni wiedzieć, że wybrany faktor najprościej rzecz ujmując przejmuje kwestie związane z odzyskaniem gotówki. Po dostarczeniu faktur Klient otrzymuje nawet 90% kwoty. Reszta jest uzupełniana wtedy, kiedy odbiorca ureguluje wszystkie swoje płatności na rachunku bankowym faktora. Jakie są główne zalety takiej usługi? Jest to między innymi poprawiona płynność przedsiębiorstwa. Kapitał obrotowy jest na odpowiednim poziomie, dlatego gotówki nie brakuje na ważne wydatki. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że faktoring to nie tylko szybko dostępne środki finansowe. Trzeba również zaznaczyć bezpieczną współpracę z kontrahentami, a także mniejsze koszty związane z administrowaniem należnościami. Nie da się ukryć, że to na faktorze spoczywa większa odpowiedzialność związana z tym zagadnieniem. To wszystko powoduje, że jest obecna znacznie większa przejrzystość informacji, a właściciele firmy mogą skupić się na innych, ważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorstwa, aspektach. Nie może chyba zatem nikogo zaskakiwać, że ta usługa z roku na rok jest coraz popularniejsza.

Dodaj komentarz