Jak zdobyć pieniądze na firmę

Jak zdobyć pieniądze na firmę

Finansowanie przedsiębiorstwa

Coraz więcej osób próbuje swoich sił na rynku i podejmuje decyzję o założeniu własnej działalności. Niezależnie od tego jaką formę działalności chcesz założyć musisz posiadać mniejsze lub większe zaplecze finansowe, które umożliwi ci rozkręcenie biznesu. Wiele osób przed podjęciem decyzji o założeniu firmy odkłada na ten cel pewne oszczędności, jednak często okazuje się, że jest ich zbyt mało. W przypadku założenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma wymogu wnoszenia kapitału początkowego, jednak przedsiębiorca powinien mieć jakieś oszczędności, które pozwolą mu opłacić pierwsze wydatki, zanim pojawią się zyski, np. wydatki na opłacenie pierwszych składek ZUS. W przypadku spółek potrzebny jest dodatkowo kapitał początkowy, który w zależności od formy działalności może mieć różną wartość. Jeżeli twoje oszczędności nie są wystarczające możesz postarać się o dotacje.

Kiedy złożyć wniosek

Największe szanse na otrzymanie dotacji mają przedsiębiorcy składający wniosek na początku roku. Właśnie wtedy urzędy otrzymują środki na różne programy pomocy. O uzyskanie środków z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się tylko i wyłącznie osoby posiadające status osoby bezrobotnej. Ponadto osoba taka nie mogła być karana za przestępstwa gospodarcze w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dotację.

Jak zdobyć pieniądze na firmę

Jeżeli złożysz stosowny wniosek oraz potrzebne dokumenty i uda ci się otrzymać dotacje, możesz za te pieniądze kupić urządzenia, materiały i towary, nabyć biuro, w którym będziesz pracować lub inne potrzebne rzeczy, aby twoja firma dobrze prosperowała. Możesz również pokryć koszty poniesione za doradztwo i porady prawne, jeżeli korzystałeś z nich w związku z rozpoczęciem działalności. Ważne jest, żeby przedsiębiorca dokumentował wydatki pokryte ze środków z dotacji, ponieważ jest zobowiązany do terminowego dostarczania tej dokumentacji. Urząd ma pewność, że pieniądze są wydawane zgodnie w wcześniejszym ustaleniem. Środków z dotacji nie trzeba zwracać!

Kredyt na sfinansowanie firmy

Jeżeli przedsiębiorca nie zdąży złożyć wniosku o dotacje albo nie posiada żadnych oszczędności może skorzystać z kredytu. Wiele banków posiada specjalne oferty, skierowane do osób, które chcą założyć działalność gospodarczą. Jeżeli jednak nie masz zaplecza finansowego, to bank narzuci wysokie koszty kredytu, czyli wysokie odsetki. Ponadto wymagana będzie o wiele wyższa zdolność kredytowa. Może się okazać, że bank wymaga wkładu własnego, więc mimo wszystko lepiej, żeby przedsiębiorca miał jakiekolwiek oszczędności.

 

 

Dodaj komentarz