Jak banki stosują scoring kredytowy

Zdolność kredytowa

Chyba nikogo nie może dziwić, że przedsiębiorstwa bankowe stosują rozmaite metody, które mają na celu ocenę wiarygodności ewentualnego pożyczkobiorcy. Jedną z nich jest scoring kredytowy. Warto o tym pamiętać. Jak banki stosują scoring kredytowy? Czym charakteryzuje się taka metoda? Jakie wyróżniamy rodzaje tego sposobu oceny ewentualnego kredytobiorcy? Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to warto przeczytać dzisiejszy wpis poświęcony temu zagadnieniu.

Ocena wiarygodności pożyczkobiorcy

Należy zaznaczyć, że nie brakuje osób, które ubiegają się o kredyty. Chcą bowiem kupić mieszkanie, dom, samochód czy wyremontować kuchnię itp. Możliwych scenariuszy jest naprawdę bardzo dużo. Samo złożenie wniosku nie oznacza jednak jego pewnej akceptacji. Trzeba bowiem pokazać się z dobrej strony i spełnić rozmaite wymagania. Banki stosują scoring kredytowy, ponieważ wiedzą, że to dobra metoda, aby ocenić ewentualnego kredytobiorcę. Trzeba podkreślić, że każdej osobie przyznawane są punkty. Im więcej oczek, tym większa szansa na zdobycie wymarzonej pożyczki. Nie wolno o tym fakcie zapominać. Należy zaznaczyć, że jednym z ważniejszych aspektów tej metody jest charakterystyka konkretnego kredytobiorcy. Następuje porównanie profilu z osobami, które mają już kredyt w konkretnym banku i systematycznie spłacają swoje zobowiązania. Jeśli osoby, które analizują wnioski zauważą rozmaite podobieństwa pomiędzy interesantem, a obecnymi kredytobiorcami, to istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania pożyczki.

Jak banki stosują scoring kredytowy

Nie można nie wspomnieć, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami scoringu kredytowego. Jednym z nich jest scoring behawioralny. Trzeba podkreślić, że tutaj dochodzi do analizy potencjalnego kredytobiorcy pod względem jego dotychczasowej obsługi zaciągniętych wcześniej produktów finansowych. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Nie można nie wspomnieć, że osoby, które wcześniej brały pożyczki, ale regularnie je spłacały, są bardzo dobrze postrzegane przez banki. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w przypadku ludzi, którzy mieli kłopoty z systematycznym regulowaniem swoich zobowiązań. Nic więc dziwnego, że osoby z tej drugiej grupy mają znacznie mniejsze szanse na otrzymanie wymarzonej pożyczki w danym przedsiębiorstwie. Nie można zapomnieć również o scoringu aplikacyjnym. Tutaj punkty są przyznawane na podstawie danych wpisanych przez kredytobiorcę w specjalnej karcie. Czego dotyczą wiadomości? Mowa tutaj o osiąganych dochodach, wieku, stanie cywilnym, zobowiązaniach finansowych, okresie zatrudnienia u obecnego pracodawcy, posiadanych telefonach, ubezpieczeniach, samochodach, rachunkach itp.

Wpis powstał we współpracy z Habza Finanse, specjalistów od trudnych kredytów i konsolidacji zobowiązań https://www.habza.com.pl/

Dodaj komentarz