Kredyt konsolidacyjny – pojęcie

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja czyli inaczej połączanie, fuzja, spojenie kilku rzeczy w jedną całość. Konsolidacja kredytów to więc nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie ułatwić albo wręcz umożliwić nam terminowe spłacanie należności. Zakłada on przede wszystkim zmniejszenie miesięcznej kwoty, która jesteśmy zobowiązani oddawać w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami. Dzięki połączeniu wcześniej zaciągniętych kredytów w jeden otrzymamy jedną ratę kredytu w miejsce kilku wcześniejszych. Umowa kredytu konsolidacyjnego to nowa umowa, która ma być dostosowana do naszych możliwości finansowych. Zmniejszenie miesięcznej raty jest możliwe przede wszystkim dzięki temu, że kredyt konsolidacyjny przede wszystkim wydłuża nam okres kredytowania. Poprzez to nasza miesięczna rata jest niższa aniżeli suma rat wszystkich wcześniejszych kredytów z osobna. Poprzez konsolidacje nasza rata będzie mniejsza, a my będziemy mogli spłacać należności w terminie. Należy także pamiętać, że nieterminowe spłacanie kredytów generuje nam dodatkowe koszty. W przypadku nieterminowego spłacania rat kredytu bank ma prawo nałożyć na nas odsetki od nieterminowej spłaty kredytu.

Kredy konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny łączy ze sobą kilka wcześniej zaciągniętych kredytów. Oznacza to, że wcześniej każdy kredyt udzielony był nam na innych warunkach z innym oprocentowaniem. Każdy pojedynczy kredyt miał także określone koszty dodatkowe. Dzięki połączeniu kilku kredytów, zawieramy nową umowę kredytu konsolidacyjnego, który wprowadza jednolite warunki kredytowania. Pozwala to na ujednolicenie stopy procentowej, dodatkowych kosztów i warunków kredytowania. kredyt konsolidacyjny nie sprawi, że nasze zobowiązanie zniknie bądź ulegnie zmniejszeniu. Wcześniej zaciągnięte kredyty nie przepadają. Wszystko to co wzięliśmy od banku w użytkowanie w dalszym ciągu musimy zwrócić. Kredyt konsolidacyjny zakłada natomiast wydłużenie okresu kredytowania czyli wydłuża nam czas jaki mamy na oddanie należności, dzięki czemu miesięczna rata jest znacznie niższa, a zatem możliwa do spłaty w terminie. Kredyt konsolidacyjny jest więc lepszym rozwiązaniem aniżeli kilka nawet niskich kredytów spłacanych oddzielnie, przede wszystkim w sytuacji kiedy zaczynamy mieć problemy ze spłata wszystkich kredytów.

Kiedy kredyt konsolidacyjny

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego należy rozważyć już w momencie kiedy spłacanie wszystkich wcześniej zaciągniętych kredytów z osobna zaczyna stwarzać nam trudności. To znak, ze zaciągnięte zobowiązania przekraczają nasze możliwości finansowe i pora pomyśle o tym, jak wyjść z tej sytuacji. Nie należy czekać do momentu kiedy nie tylko od dłuższego czasu nie spłacamy należności ale i generujemy dodatkowe koszty w związku z nieterminową spłatą należności. W momencie kiedy mamy “czysta” historię kredytową, tj. owszem mamy na swoim koncie kredyty ale raty poszczególnych zobowiązań zawsze spłacane są terminowo, dużo łatwiej będzie nam uzyskać kredyt konsolidacyjny aniżeli w momencie kiedy nie tylko mamy duże zadłużenie ale na dodatek od dłuższego czasu go nie spłacamy.

Wpis powstał we współpracy z Habza Finanse, specjalistów od trudnych kredytów i konsolidacji zobowiązań https://habzafinanse.com.pl/

 

Dodaj komentarz