Jak usunąć negatywny wpis w BIK

Jak usunąć negatywny wpis w BIK

Niezależnie od tego, czy chcesz wziąć kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny w banku niezbędna będzie Ci zdolność kredytowa https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ i dobra ocena w BIK. Każdy bank przed udzieleniem kredytu zwraca się do Biura Informacji Kredytowej w celu sprawdzenia swojego klienta. Informacje, które są tam przechowywane, pozwalają sprawdzić, jak potencjalny kredytobiorca radził sobie ze spłatą kredytów, czy jest sumienny i czy można mu zaufać. Pozytywne wpisy w BIK mogą zwiększyć naszą zdolność kredytową i ułatwią nam ubieganie się o kredyt. Co jednak w momencie, gdy w naszym profilu w BIK znajdują się negatywne wpisy, a chcemy otrzymać pieniądze z banku? Jak usunąć zły wpis z Biura Informacji Kredytowej i czy w ogóle da się to zrobić?

Jak wyczyścić BIK

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje wszystkie informacje na temat Twoich zobowiązań – zarówno tych, które aktualnie spłacasz, jak i tych, które już udało Ci się spłacić. Dane na Twój temat trafiają tam za każdym razem, gdy bierzesz kredyt pożyczkę lub robisz zakupy na raty. Mogą się tam znajdować informacje pozytywne, które budują zdolność kredytową, ale również negatywne, które utrudniają ubieganie się o kolejny kredyt.

Dane w BIK aktualizowane są regularnie aż do spłaty kredytu. Później informacja na temat spłaconego zobowiązania nie jest widoczna dla banku. Chyba, że zezwolisz na przetwarzanie Twoich danych, to informacje na temat spłaconego zobowiązania mogą być przechowywane jeszcze przez 5 lat. Sytuacja wygląda inaczej w sytuacji, gdy przestałeś spłacać zobowiązanie i Twoje opóźnienie wynosi powyżej 60 dni. W takim przypadku informacje o zadłużeniu i nieterminowej spłacie mogą być przechowywane w BIK przez 5 lat bez Twojej zgody.

Wbrew opinii niektórych ludzi i zapewnieniach firm, które rzekomo czyszczą BIK modyfikacja informacji, które się tam znajdują, jest praktycznie niemożliwa. O poprawienie informacji w BIK możesz ubiegać się jedynie w momencie, gdy są one nieprawdziwe lub nieaktualne. Możesz także wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych, ale nie spowoduje to usunięcia negatywnego wpisu w BIK, jeśli nie spłaciłeś zadłużenia. Jeśli Twoja prośba jest uzasadniona, to BIK może usunąć negatywny wpis, jeśli złożysz pisemny wniosek.

Co daje nam dobra historia kredytowa

Dobra historia w Biurze Informacji Kredytowej i brak negatywnych wpisów zwiększa naszą zdolność kredytową i sprawia, że banki chętniej udzielą nam kredytu. Jeśli regularnie spłacałeś wszystkie swoje zobowiązania, to jesteś bardziej wiarygodny dla banku i jest to powód, dla którego warto obdarzyć Cię zaufaniem.

Co jednak w momencie, gdy popadliśmy w zadłużenie i potrzebujemy gotówki, aby spłacić raty i nie dopuścić do negatywnego wpisu w BIK? Pomóc nam może konsolidacja z dodatkową gotówką, która połączy nasze wszystkie zobowiązania w jedną niższą ratę i jeszcze zapewni nam zastrzyk gotówki. Pamiętaj jednak aby ubiegać się o nią jeszcze zanim popadniesz w zadłużenie, a w BIK pojawi się negatywna opinia na Twój temat. Konsolidacja z dodatkową gotówką wymaga zdolności kredytowej dlatego, jeśli w Biurze Informacji Kredytowej pojawi się negatywny wpis na Twój temat, to możesz nie dostać kolejnego kredytu w banku.

Dodaj komentarz