Jak zaprojektować łazienkę w pensjonacie dla gości?

Jak zaprojektować łazienkę w pensjonacie dla gości?

Łazienki hotelowe powinny łączyć funkcjonalność i estetykę. Projektując ją należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko prywatne preferencje, ale także zapisy prawne, które jasno wskazują obowiązkowe wyposażenie, w zależności od klasy hotelu. Coraz częściej tworzone są także łazienki, które przystosowane są do osób z niepełnosprawnościami – można znaleźć w nich wanny dla niepełnosprawnych albo specjalne uchwyty. O czym trzeba pamiętać planując hotelową łazienkę?

Uregulowania prawne dotyczące łazienek w pensjonacie

Łazienki hotelowe to miejsce, które podlega ściśle wyznaczonym przepisom prawny, które różnią się od siebie w zależności od posiadanych przez hotel gwiazdek. Niewiele osób wie, że łazienka musi znajdować się w każdym pokoju, który znajduje się w hotelu wybudowanym po 2004 roku. Zasada ta dotyczy także hoteli starszych, jeśli posiadają one standard określony jako 3, 4 lub 5 gwiazdek. W hotelach ekonomicznych, czyli popularnych hostelach, istnieje możliwość zgodnego z prawem udostępniania wspólnych łazienek na korytarzach. Jednak w tym przypadku również istnieją pewne uregulowania prawne – w hotelach jednogwiazdkowych na jeden prysznic może przypadać nie więcej niż 15 osób, a w hotelach dwugwiazdkowych nie więcej niż 10 osób. Nie tylko sama ilość łazienek jest uwzględniania w przepisach. Co ciekawe, samo wyposażenie łazienek hotelowych również jest uregulowane prawnie. Przepisy dbają także o osoby z niepełnosprawnościami – co najmniej jedna na łazienka na 50 jednostek mieszkalnych musi być przystosowana do osób z dysfunkcjami. Znajdziemy tam wówczas specjalne wanny dla niepełnosprawnych, obniżoną umywalkę, uchwyty łazienkowe czy uchylne lustro.

Jak zaprojektować łazienkę przystosowaną do gości z niepełnosprawnościami?

Wanny dla niepełnosprawnych to idealnie rozwiązanie do łazienek znajdujących się w pensjonatach, ponieważ są one niezwykle funkcjonalne. Z uwagi na mnogość modeli na rynku, projektanci bardzo często sięgają po specjalne wanny dla niepełnosprawnych, planując wyposażenie łazienek, gdyż bez problemu dopasować je można do każdego wnętrza. Jednak wanna nie jest jedynym elementem, który umieszcza się w łazienkach, aby przystosować je do gości z niepełnosprawnościami. Niejednokrotnie spotkać można chociażby odpowiednio obniżone umywalki. Dodatkowo montuje się również specjalne uchwyty – nie tylko w okolicy muszli toaletowej, ale także pod prysznicem. Ważnym elementem jest także sama przestronność, dlatego projektanci planują łazienkę w taki sposób, by osoba na wózku mogła się po niej swobodnie poruszać.

Dodaj komentarz