Kiedy konieczne jest zagęszczenie gruntu?

Kiedy konieczne jest zagęszczenie gruntu?

Zagęszczenie gruntu jest procesem ważnym, skomplikowanym i dosyć złożonym. Jego zastosowanie zwiększa objętościową gęstość gruntu, co skutkuje poprawieniem jej właściwości. W dzisiejszym artykule omawiamy technologię związaną ze wzmacnianiem oraz zagęszczaniem gruntu.

Co daje zagęszczenie gruntu?

Właściwe zagęszczenie gruntu nie dopuszcza do nadmiernego osiadania. Grunty zagęszczane są dzięki wykorzystaniu odpowiedniej zagęszczarki, która im większa, tym bardziej i głębiej będzie oddziaływała na grunt.

Zagęszczenie gruntu profesjonalnie wykona keller.com.pl, co znacząco poprawi zwiększenie nośności, zredukuje osiadanie i poprawi parametry gruntów. Proces ten jest w stanie na tyle poprawić warunki geotechniczne, że powstaje możliwość posadowienia bezpośredniego, usunięcia nasypów, które zostały zanieczyszczone zagęszczania nawet słabych gruntów.

Kiedy zagęszczenie gruntu jest konieczne?

Zagęszczenie gruntu jest procesem, który wykonuje się po przeprowadzeniu badań geotechnicznych. Jeśli sporządzona dokumentacja wskazuje na konieczność przeprowadzenia tego procesu, stosuje się go na jeden z możliwych sposobów. Zagęszczenie wibracyjne, które wykorzystuje specjalne urządzenia do przenoszenia drgań na grunt. Niszczy to cząstki stałe wraz z dynamicznym zagęszczeniem gruntu.

Kolejną możliwością jest zagęszczenie dynamiczne, polegające na swobodnie spadającym ciężarze, do 30 ton, który podnoszony jest przy pomocy dźwigu. Te w pełni kontrolowane uderzenia zwiększają zagęszczenie niespoistych luźnych gruntów, a także nasypów.

Inną metodą jest ubijanie z pomocą takich urządzeń jak walce czy ciągniki, które statycznie zagęszczają grunt. Proces ten wypiera pory wraz ze sprężonym powietrzem i nieodwracalnie niszczy słabe cząstki gruntu. Zabieg ten pozwala na zwiększenie nośności i elektroosmozę, a polecany jest w szczególności do gruntów o słabej nośności i wysokim zawilgoceniu.

Jak wygląda kontrola zagęszczenia gruntu?

Po wykonaniu procesu zagęszczenia gruntu należy przeprowadzić jego kontrolę. Dozór geotechniczny pozwala na sprawdzenie paramentów gruntu i stanu jego wzmocnienia. Przeprowadzanie takich badań na różnych budowach i inwestycjach jest obecnie normą, a wykonywane są za pomocą sondy dynamicznej — DPL. Badanie to daje dokładne rezultaty, jeśli chodzi o zagęszczenie gruntu na danej głębokości. Jeśli badanie wyjdzie pozytywnie, można zacząć proces wylewania fundamentów, elementów konstrukcyjnych bądź posadzki budynku.

Podsumowując, nośność gruntu jest kluczowa przy wykonywaniu prac budowlanych, a dzięki analizie danego podłoża można jego jakość i to czy jest odpowiednio spoisty. Jeśli zaistnieje ryzyko osadzenia się, konieczne jest przeprowadzenie zagęszczenia gruntu. Metodę zagęszczenia dobiera się w zależności od złożoności sytuacji, w proces wykonywany jest przez profesjonalne firmy.

Dodaj komentarz