Kiedy starać się o kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny

Firma i inwestycje to elementy ściśle ze sobą związane. Kiedy nie wkładamy środków w nowe rozwiązania technologiczne, nowe maszyny, patenty i innowacje nie mamy szansy na to aby utrzymać przedsiębiorstwo na szczycie. Raz zdobyta pozycja nie oznacza także, że już tak pozostanie. Musimy wkładać w to mnóstwo pracy i wysiłku. Niestety inwestycje nie są tanie. Najczęściej również nie mamy tyle środków aby sfinansować je z własnej kieszeni. Jednakże nic straconego. Banki oferują nam pomoc w postaci kredytu inwestycyjnego.

Kiedy starać się o kredyt inwestycyjny

Cel kredytu wynika już z samej nazwy i przeznaczony jest na sfinansowanie inwestycji firmy. Dlatego też, o kredyt inwestycyjny będziemy starać się kiedy będą nam potrzebne środki pieniężne na sfinansowanie inwestycji. Za pieniądze z kredytu inwestycyjnego możemy kupić maszyny, unowocześnić linie produkcyjne, zakupić nieruchomości czy też kupić patenty bądź papiery wartościowe.

Jak starać się o kredyt inwestycyjny

Aby starać się o kredyt inwestycyjny w banku musimy wyposażyć się przede wszystkim w dwie rzeczy. Mianowicie jest to dobry biznesplan oraz sprawozdanie finansowe firmy. Po pierwsze, dzięki przedstawieniu biznesplanu dotyczącego planowanej inwestycji, bank będzie oceniał czy ma ona szansę na powodzenie. Przede wszystkim chodzi o to cz nasza inwestycja się zwróci, a właściwie czy będzie w stanie zarobić. To przede wszystkim wpływa na decyzję banku. Inwestuje on bowiem w nas swoje środki i nie zrobi tego jeśli nie uzna, że nasz pomysł jest dobry i może zarobić.

Po drugie, sytuacja finansowa firmy. Ta samo jak w przypadku kredytu dla osób fizycznych, bank sprawdza sytuację finansową kredytobiorcy czyli w tym przypadku firmy. Bank w każdym przypadku, niezależnie od tego czy o kredyt stara się osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, musi ocenić czy stać go na kredyt.

To co przesądza na nasza korzyść to wkład własny. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na kredyt konsolidacyjny w banku dobrze jeśli mamy swoje środki, które również przeznaczamy na inwestycję. Mając wkład własny przesądzamy także o korzystniejszych warunkach kredytowania, czyli w konsekwencji otrzymamy tańszy kredyt inwestycyjny.

Finansowanie inwestycji m.in. kredytem inwestycyjnym powinniśmy rozważyć także w sytuacji kiedy nasz projekt zakładałby ulokowanie w nim wszystkich oszczędności firmy. Należy bowiem pamiętać o tym, że nie należy lokować wszelkich funduszy w jednym miejscu. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji. Nie zostawiając sobie żadnych oszczędności szybko możemy stracić płynności finansową w firmie. Inwestycja nie będzie zarabiać od razu. Do tego potrzebny jest czas. Warto więc starać się o kredyt inwestycyjny także wtedy kiedy potrzebujemy tylko częściowego wsparcia.

Dodaj komentarz