Kiedy wygasają tanie domeny? Cykl życia domen

Kiedy wygasają tanie domeny? Cykl życia domen

Domena to swojego rodzaju identyfikator sieciowy, który przypisujemy na przykład do strony internetowej. Przy kupnie domeny warto jednak pamiętać, że nie będziemy mogli z niej korzystać w nieskończoność. Planując dłuższą obecność w sieci, warto więc dowiedzieć się, kiedy wygasają tanie domeny i jaki jest ich cykl życia.

Rejestracja domeny — rozpoczęcie cyklu życia domeny

Cykl życia domen rozpoczyna się w momencie ich rejestracji. Okres ten trwa najczęściej rok. Ten etap cyklu życia domeny globalnej, czyli .com; .eu itd. może się natomiast przeciągać do 10 lat, o ile identyfikator jest opłacany regularnie. Warto się tu więc skupić również na tym, jak dokładnie jest ona wybierana. Szukając odpowiedniego identyfikatora naszej strony, musimy upewnić się, że jest on dostępny. Rejestracja osobistej domeny jest istotna, ponieważ obecność w internecie dwóch lokalizacji o tym samym identyfikatorze może prowadzić do problemów. Chcąc łatwo znaleźć odpowiedni identyfikator w korzystnej cenie, tanich domen szukaj na www.seohost.pl, gdzie dostępnych jest wiele różnych rozszerzeń.

Wspomniane rozszerzenia to kolejny z kluczowych aspektów rejestracji domeny. Przykładowe tanie domeny .pl mogą okazać się jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Właśnie przez to ich ceny mogą być najbardziej konkurencyjne, ale również może być na nie największy popyt. Przez to szukając odpowiedniego identyfikatora dla siebie, warto śledzić okresy kwarantanny danej domeny.

Kwarantanna wygasającej domeny

Przykładowo, jeśli interesująca nas domena, np. domenytanie.pl akurat jest już zarejestrowana, warto sprawdzić, kiedy rozpoczęła swój cykl życia. Identyfikatory z rozszerzeniami .pl przeważnie są aktywne przez rok, a jeśli nie nastąpi opłata następnego cyklu, domena przechodzi do kwarantanny. Warto tu zwrócić szczególną uwagę, z jakim rozszerzeniem mamy do czynienia, ponieważ cykl życia domeny globalnej potrafi wynosić do 10 lat.

Nie zmienia to jednak faktu, że po przerwaniu płatności następuje okres kwarantanny, który trwa około 30 dni. Na tym etapie strona internetowa lub inna wybrana usługa może przestać działać poprawnie. Jednak identyfikator będzie pozostawał w posiadaniu osoby, która ją opłaciła. Jeśli zapłata za użytkowanie domeny wpłynie przed końcem okresu kwarantanny, funkcje powinny zostać przywrócone, a jeśli nie, cykl życia domeny zostanie zakończony.

Brak odnowienia wygasającej domeny

Brak opłaty za użytkowanie przy kończącym się okresie kwarantanny to moment, kiedy wygasa domena. Oznacza to, że unikatowy identyfikator, który prowadził do konkretnej lokalizacji w sieci, może być wykorzystany przez kogoś innego do innego celu. Właśnie dlatego tak ważne może okazać się monitorowanie cyklu życia domen, które posiadamy lub tych, które chcemy zakupić. Domeny wygasłe powracają bowiem do stanu podobnego do tego z początku ich cyklu życia i powinny być dość łatwe w zakupie.

Zastanawiając się, więc kiedy wygasają domeny, warto mieć na uwadze ich podstawowy cykl życia. Można go skrócić do rejestracji wolnej domeny, która pozostanie w naszym posiadaniu przez określony w umowie okres. Po jego zakończeniu następuje faza kwarantanny, kiedy identyfikator dalej jest w naszym posiadaniu, ale nie możemy korzystać z jego pełnej funkcjonalności. Po upływie kwarantanny i braku wpłaty możemy mówić o domenie wygasłej, która wraca do puli wolnych do użytku.

Dodaj komentarz