Kredyt refinansowy czy pożyczka refinansowa

Czym jest refinansowanie

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie najpierw powinniśmy wyjaśnić czym jest i co ma celu refinansowanie w odniesieniu do zaciągniętych zobowiązań.

Mianowicie, refinansowanie pożyczki lub kredytu to zmiana aktualnego zobowiązania na nowe i lepsze. Mamy na to szansę dzięki możliwości zmiany naszego wierzyciela, która ma na celu poprawę warunków kredytowania, czyli po prostu zamianę drogiego produktu na tańszy.

Rynek produktów finansowych zmienia się z dnia na dzień. Dziś korzysta oferta już jutro może taka nie być. Mogło zdarzyć się także tak, że zmuszeni byliśmy do wzięcia kredytu w momencie kiedy były one bardzo drogie. Bądź zwyczajnie niezbyt dobrze się przygotowaliśmy i zdecydowaliśmy się na pożyczkę, która nie była dla nas korzystna. Jednak dzięki kredytowi refinansowemu czy pożyczce refinansowej możemy zmienić swoje niekorzystne położenie.

Dla kogo refinansowanie?

Jeśli spłacamy kredyt na umowę, który jest bardzo drogi i znacznie odbija się to na naszych finansach. Rata starego kredytu jest na tyle wysoka, że ledwo domykamy nasz domowy budżet, a może nawet nierzadko brakuje nam środków. Chcemy zamienić niekorzystny kredyt na nowy i tańszy. Chcemy zmienić warunki kredytowania i obniżysz koszty oprocentowania oraz obsługi kredytu powinniśmy zastanowić się nad możliwością wzięcia kredytu refinansowego czy pożyczki refinansowej.

Kredyt refinansowy czy pożyczka refinansowa

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy jednak wrócić do podstawowego podziału na kredyt i pożyczkę, gdzie ten pierwszy jest wyłącznie produktem oferowanym przez banki, a drugi dostaniemy także w instytucjach pozabankowych.

Oznacza to, nie mniej nie więcej, niż fakt, że kredyt refinansowy dostaniemy tylko w banku, a pożyczkę refinansową także w instytucji pozabankowej. Aby starać się o kredyt refinansowy musimy więc przejść standardową procedurę kredytowania oraz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową (sytuacja finansowa, historia kredytowa). Co oznacza, że nie każdy będzie miał na to szansę. I na potrzeby tych osób pojawiła się właśnie oferta prywatnych pożyczkodawców i pożyczka refinansowa, która stawia znacznie mniejsze obwarowania na potencjalnych klientów.

Bezapelacyjne jest stwierdzenie, że kredyt będzie tańszy niż pożyczka. Jednak nie każdemu bank będzie chciał udzielić kredytu refinansowego, a firma pozabankowa, pożyczki refinansującej już tak. Dlatego wszystko zależy przede wszystkim od tego w jakiej sytuacji się znajdujemy.

Dodaj komentarz