Obróbka metali CNC – co warto o niej wiedzieć?

Obróbka metali CNC – co warto o niej wiedzieć?

Uzyskiwanie metalowych elementów o określonych wymiarach i właściwościach to dzisiaj sprawny proces. Największą zaletą nowoczesnych maszyn służących do obróbki metalu jest wysoki poziom precyzji, jaki zapewniają. Popularną metodą pracy z metalowymi elementami jest obróbka metali CNC.

Metalowe części stanowią elementy wielu przedmiotów codziennego użytku. Znajdziemy je w sprzętach AGD, meblach, maszynach przemysłowych, konstrukcjach budowlanych i wszelkiej maści pojazdach. Właśnie dlatego muszą być one dokładne i wykonane z zachowaniem jak największej precyzji. Metal to materiał, który z użyciem współczesnych technologii możemy dowolnie obrabiać, nadając mu nowy kształt lub sprawiając, że nabiera pożądanych właściwości. Jedną z częstych metod wykorzystywanych w przemyśle jest obróbka metali CNC, która w głównej mierze opiera się na automatyzacji procesów. Technika ta gwarantuje całą masę korzyści, dlatego cieszy się dużą popularnością. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób objawiają się wspomniane korzyści? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Na czym polega obróbka metali CNC?

Główną rolę w obróbce metali CNC (ang. Computerized Numerical Control) odgrywają maszyny sterowane numerycznie. Nadawanie kształtu poszczególnym elementom odbywa się bowiem w sposób zautomatyzowany. Maszyny do obróbki metali CNC wyposażone są w mikrokomputery. Zanim jednak nastąpi proces obrabiania, konieczne jest zaprogramowanie urządzenia przez jej operatora, który kontroluje cały proces. Do maszyny wprowadzane są dane odnośnie tego, jaki ma być ostateczny kształt obrabianych elementów metalowych. Na tej podstawie usuwane są warstwy materiału za pomocą narzędzia skrawającego. Wśród możliwych technik obróbki metalu CNC wyróżnić można m.in. frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. Warto zaznaczyć, że obróbka metali CNC nie wymaga tak naprawdę ręcznej interwencji operatora. 

Zalety obróbki metali CNC

Obróbka metali CNC to cała masa korzyści. Dzięki maszynom czas potrzebny na uzyskanie określonych wymiarów i kształtów metalowych elementów ulega znacznemu skróceniu. Podczas zautomatyzowanego procesu możemy uzyskać niezliczoną ilość odmian przedmiotów, co oznacza ogromną elastyczność procesu produkcji. Obróbka metali CNC jest niezwykle wydajna, a tworzenie wielu takich samych elementów nie stanowi najmniejszego problemu. Maszyny pozwalają nie tylko na oszczędność czasu, ale również materiału. Powstałe z ich pomocą części są wykonane przy tym niezwykle precyzyjnie, a jeśli taka jest nasza potrzeba, to ich powierzchnia staje się wyjątkowo gładka. 

Dodaj komentarz