Skąd brać motywację do pracy?

Skąd brać motywację do pracy?

Pracować (niemal) każdy musi, ponieważ po prostu jest to niezbędne, aby się utrzymać. Mało kto ma ten luksus, że praca jest związana z jego hobby. Większość ludzi traktuje swoje zatrudnienie jako przykrą konieczność, a rano nie ma chęci wstać do niego z łóżka. Wpływa to negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także naszą skuteczność. Motywacja do pracy jest więc istotna nie tylko dla nas osobiście, ale również dla naszych pracodawców, którym zależy na tym, abyśmy pracowali jak najlepiej i najwydajniej. Tylko skąd tą motywację wziąć?

Ustal sobie określony cel

Znacznie łatwiej nam będzie się motywować, jeżeli ustalimy sobie cel, do którego będziemy dążyć. Praca nie stanie się oczywiście nagle przyjemniejsza, jeżeli to zrobimy, ale będziemy w stanie lepiej znosić wszelką nudę i inne uciążliwości. Naszym celem może być chociażby otrzymanie awansu. W takim przypadku będzie nam osobiście zależeć na jak najszybszym i najlepszym wykonaniu wszystkich zadań. Ludzie są jednak istotami, które potrafią się szybko zniechęcać, jeżeli nie zobaczą natychmiastowych efektów swoich działań. W związku z tym warto na drodze do ostatecznego celu (czyli na przykład awansu) ustalić sobie kilka pomniejszych celów, które będziemy mogli po kolei odznaczać.

Odkryj, co jest dla Ciebie ważne

Czasami może się zdarzyć, że będziemy decydować między kilkoma ofertami pracy. W przypadku jednej ciekawsze i bardziej swobodne wydawać się będzie środowisko pracy, a drugiej – wyższa będzie pensja. Nasza późniejsza motywacja w pracy zależy od tego, które czynniki są dla nas najważniejsze. Dobra kawa, luźna atmosfera, przyjaźni współpracownicy – dla wielu to jest podstawą, aby czerpać z pracy satysfakcję. Jeśli zależy nam przede wszystkim na niezależności finansowej i wysokich dochodach, z pewnością bardziej zmotywowani w pracy będziemy wybierając opcję z wyższą pensją, wiedząc, że co miesiąc na nasze konto bankowe wpłynie satysfakcjonująca nas suma.

Szukaj stabilnej pracy

Brak stabilności zatrudnienia to szybka droga do utraty motywacji. W końcu po co się starać, jeżeli dziś jeszcze pracujemy, a jutro już nie? Dlatego też podejmować się niestabilnej pracy powinniśmy tylko w szczególnych przypadkach, kiedy nie mamy innej opcji. Zdecydowanie lepszą opcją będzie decydowanie się na oferty, które będą nam dawały stabilność i przyszłe możliwości rozwoju.

Warto pamiętać, że motywacja do pracy nie jest raz dana – w każdym momencie możemy ją stracić, chociażby w wyniku pogorszenia się atmosfery w pracy. Warto przeanalizować, co na nas wpływa najbardziej (pieniądze, warunki zatrudnienia, możliwość awansu) i na tym się skupić podczas poszukiwania pracy.

Dodaj komentarz