Dofinansowanie do własnej działalności – skąd je wziąć?

Dofinansowanie do własnej działalności – skąd je wziąć?

Rozpoczęcie własnej działalności jest marzeniem wielu ludzi, którzy czują się zniechęceni pracą na etacie. Kusi związana z tym wolność i niezależność. Nawet jeśli mamy świetny pomysł i czujemy, że będziemy w stanie zrealizować nasze plany, w pewnym momencie często pojawia się poważny problem. Mowa tu oczywiście o pieniądzach. Zwłaszcza na początku firma zapewne nie będzie przynosiła żadnych zysków, a jedynie straty. Do tego żeby w ogóle móc zacząć pracować, niezbędne może się okazać poniesienie wielu kosztownych wydatków: chociażby wynajem lokalu, zakup sprzętu, maszyn i samochodów firmowych, a także opłacenie pierwszych pracowników. W zależności od profilu naszego biznesu, takie koszta na start mogą iść nawet w dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Skąd wziąć takie środki? Rozwiązań na dofinansowanie do własnej działalności jest wiele, a wśród nich znajduje się chociażby pożyczka bezzwrotna czy crowdfunding.

Finansowanie ze środków własnych

To jest scenariusz idealny – mam pieniądze, zakładam firmę i za ich pomocą dokonuję wszystkich niezbędnych zakupów. Mało kogo jednak na to stać. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zakładać firmę z pustym portfelem. Nawet mały kapitał własny może okazać się kluczowy. Warto więc wcześniej przynajmniej przez kilka miesięcy oszczędzać na ten cel. Można także poprosić o pożyczkę przyjaciół lub rodzinę.

Uzyskanie finansowania z Powiatowego Urzędu Pracy

Ktoś daje mi pieniądze za darmo, bez żadnych haczyków, legalnie, a ja nie muszę ich nawet później zwracać? Wydawało by się, że tak dobra oferta nie może istnieć. Rzeczywiście Powiatowe Urzędy Pracy oferują dofinansowanie do własnej działalności nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiążą się z tym pewne wymagania i formalności, ale bez większego problemu każdy powinien być sobie w stanie z nimi poradzić. Jeśli mamy sensowny pomysł, a do tego możemy pochwalić się doświadczeniem czy kwalifikacjami w danej dziedzinie, mamy dużą szansę na otrzymanie środków z Urzędu.

Taka bezzwrotna pożyczka musi oczywiście być wydana na precyzyjnie określone cele związane z własną działalnością – nie można jej wydać na cokolwiek. Nie da się jednak ukryć, że takie dofinansowanie do własnej działalności jest ofertą skrajnie opłacalną. Jedyne, co musimy zrobić, to kontynuować działanie firmy przynajmniej przez 12 miesięcy od jej założenia – w innym wypadku cała bezzwrotna pożyczka będzie musiała zostać, wbrew swojej nazwie, zwrócona.

Crowdfunding

Jeśli chodzi o crowdfunding, na każdy spektakularny sukces przypada co najmniej kilka równie spektakularnych porażek. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować, zwłaszcza jeśli mamy rzeczywiście ciekawy pomysł, który może ludzi zainteresować. Tylko czym właściwie jest crowdfunding? To finansowanie jakiegoś projektu przez „tłum”, a więc rzeszę niezwiązanych ze sobą ludzi. Zazwyczaj takie zbiórki odbywają się za pośrednictwem Internetu. Ich dużą zaletą jest to, że z takimi inwestorami nie trzeba się w żaden sposób dzielić zyskami. Możemy im obiecać jakieś bonusy za przekazanie nam środków na rozpoczęcie (czy dalsze finansowanie, ponieważ nie istnieją tutaj żadne ograniczenia) działalności, ale nie musimy.

Poszukiwanie inwestorów

Jest to z pewnością najmniej korzystne rozwiązanie. Inwestorzy co prawda mogą nam dać spory zastrzyk gotówki, ale później będziemy musieli znosić z ich strony kontrolę naszych poczynań. Inwestorów można podzielić na aniołów biznesu (osoby prywatne) lub fundusze inwestycyjne. Dla osób początkujących jedynie ta pierwsza opcja jest realistyczna – fundusze nie są zbyt skłonne inwestować w nowe firmy, które nie wiadomo, czy osiągną sukces. Za to jeśli będziemy w stanie dobrze przedstawić nasz biznesplan, jest szansa, że pozyskamy środki właśnie od anioła biznesu.

Jak widać, wbrew pozorom brak środków nie musi oznaczać niemożliwości założenia własnej działalności. Dofinansowanie do własnej działalności z Urzędu Pracy, crowdfunding, inwestorzy, pożyczka bezzwrotna – źródeł finansowania jest wiele, musimy jedynie zdecydować, które najlepiej odpowiadają naszym możliwościom i wymaganiom.

Również już w trakcie prowadzenia działalności możemy potrzebować dodatkowych środków. Obecnie banki oferują szeroką ofertę kredytów dla firm, a także pomoc w wyjściu na prostą dzięki oddłużaniu kredytem konsolidacyjnym czy za pomocą konsolidacji chwilówek.

Dodaj komentarz