Skład książki – o co należy zadbać przed oddaniem książki do druku? 

Druk książki jest jednym z ważniejszych etapów wydawania książki. Oczywiście zaraz po samym napisaniu dzieła. Zanim jednak oddamy ukończony maszynopis do druku, należy go najpierw złożyć. Odpowiedni układ książki ma bardzo duży wpływ na późniejszy komercyjny sukces wydania. Dobrze złożona książka jest przejrzysta i zapewnia maksymalny komfort czytania. Dlatego warto zadbać o odpowiedni skład książki. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed oddaniem książki do druku? 

Skład książki i łamanie tekstu, czyli zlecę skład książki 

Wbrew pozorom złożenie książki nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto oddać swoje dzieło w ręce profesjonalisty. Skład książki polega na przetworzeniu treści, która do tej pory znajdowała się w pliku tekstowym. W tym procesie łączy się tekst z grafiką, rozkłada treść na kolumny, ustala wielkość litery, rodzaj czcionki, odstępy między wierszami i wiele innych rzeczy, które mają bardzo duży wpływ na efekt końcowy. To, jak jest złożona książka bardzo odbija się na łatwości czytania. Tekst powinien być przejrzysty, czytelny i odpowiednio jasny. Co to oznacza? Bardzo ważne jest zachowanie norm typograficznych, na przykład odstępy między wierszami. Zbyt małe powodują, że tekst się zlewa, a jego czytanie męczy oczy. 

Skład książki i łamanie tekstu przekłada się więc na ostateczny wygląd książki i jej odbiór wśród czytelników. Z tego względu warto oddać swoje dzieło w ręce profesjonalisty, który zadba o optymalny wygląd naszej książki. 

Skład książki cena – ile kosztuje złożenie książki? 

Niestety na to pytanie nie możemy dać jednoznacznej odpowiedzi. Cena składu książki jest zależna od wielu czynników. Na przykład długości dzieła, doświadczenia osoby zajmującej się typografią, ale także tego, czy w naszej książce będą pojawiać się zdjęcia, grafiki, przypisy itp. Łatwiej jest złożyć książkę, która składa się z czystego tekstu. W takim przypadku cena składu oraz łamania będzie niższa. Tak samo wydruk książki. Z kolei jeśli nasze dzieło przeplatamy zdjęciami, mamy sporo przypisów lub innych dodatków, to musimy liczyć się także z wyższą ceną za usługę. 

Jednak na składzie książki nie warto oszczędzać. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy, wygląd wnętrza książki ma bardzo duży wpływ na jej odbiór. Jeśli więc zależy nam na sukcesie, to nie możemy oszczędzać na szczegółach. Skład książki jest włożeniem dzieła w ramy, ułożeniem formy. Odpowiedni krój, estetyczny podział strony i wszystko to, co już zostało wymienione oddziałuje na efekt końcowy. Fakt jest taki, że nie tylko treść się liczy, ale także kwestie wizualne. 

Dodaj komentarz