Sprzedaż mieszkania a rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć

Sprzedaż mieszkania a rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć

Sprzedaż mieszkania w trakcie rozwodu – jak wygląda taki proces? Najczęściej obie strony chcą jak najszybciej dokonać sprzedaży, aby móc dokonać sprawiedliwego podziału wspólnego majątku. Dzięki temu mogą łatwiej przejść przez trudny etap, jakim jest zakończenie małżeństwa. Dowiedz się, co zrobić, aby sprawnie sprzedać mieszkanie.

Decyzja o rozwodzie to przykry dla obojga małżonków moment. Oprócz emocjonalnych zmagań, obie strony muszą również przygotować się na konieczność podjęcia kilku ważnych decyzji. Jedną z nich jest podział majątku, w skład którego często wchodzi nieruchomość. W trakcie rozwodu małżonkowie decydują się na różne sposoby zaspokojenia własnych interesów w przypadku posiadania wspólnego mieszkania. Częstym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkania, która pozwala na sprawiedliwy podział dóbr. W tak trudnej sytuacji sprzedaży mieszkania chcemy zwykle dokonać sprawnie. Z pomocą przychodzi platforma Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości. Jak dokładnie wygląda sprzedaż mieszkania w przypadku rozwodu? Na co muszą się przygotować rozwodzący się małżonkowie? Zapraszamy do lektury.

Podział mieszkania a rozwód – kwestie prawne

Wiele zależy od tego, czy małżonkowie zawarli rozdzielność majątkową. Jeżeli to nie nastąpiło, najczęściej po orzeczeniu rozwodu dokonuje się podziału majątku. Zdarzają się jednak wyjątki, kiedy to podział następuje jeszcze w trakcie rozwodu. W obu przypadkach podziału dokonuje się jednak na wniosek jednego z małżonków. Jeśli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia i dokonać podziału przed notariuszem, decyduje o nim sąd. Sprzedaż mieszkania oraz podzielenie uzyskanej kwoty między małżonków jest wtedy jednym z możliwych wariantów. Zwykle jednak stanowi ostateczną opcję, kiedy żadna ze stron nie posiada środków na spłatę drugiego małżonka. 

Jak szybko sprzedać mieszkanie w przypadku rozwodu? 

Najlepszą pod tym względem wersją wydarzeń jest rozwód, w przypadku którego nie orzeka się o winie. Wtedy konieczne jest ustalenie bezspornego stanowiska wobec podziału majątku. Jeśli małżonkowie zdecydują się na sprzedaż mieszkania, w trakcie rozwodu rozstrzygnięte zostanie to, w jaki sposób ma nastąpić podział środków uzyskanych ze zbycia nieruchomości. 

Istotną trudnością podczas sprzedaży może być proces szukania kupca. W okolicznościach rozwodowych zależy nam na czasie, a nie zawsze od razu jesteśmy w stanie znaleźć zdecydowanego kupca. Wtedy warto skorzystać z platformy Nskup.pl, dzięki której zaoszczędzimy mnóstwo czasu bez konieczności wystawiania ogłoszeń i właściwego przygotowywania mieszkania.

Dodaj komentarz