Top akcesoria poprawiające komfort osobom ciężko chorym

Top akcesoria poprawiające komfort osobom ciężko chorym

Przez określenie poważne choroby rozumiemy występowanie trudności w poruszaniu się albo całkowitą niepełnosprawność, która wymaga wsparcia osób trzecich. W omawianej sytuacji warto wykorzystać akcesoria ułatwiające codzienne życia, a wśród nich wózek toaletowy, kule czy uchwyty dla niepełnosprawnych.

Jak wybrać dobry wózek toaletowy?

Wybierając wózek toaletowy, trzeba przede wszystkim skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który jest w stanie dopasować model do potrzeb użytkownika. Wsparciem okażą się także osoby pracujące w sklepach medycznych. Wybierany wózek toaletowy może być używany w całym domu czy mieszkaniu, a nie jedynie w łazience, jak sugeruje jego nazwa. Z tego względu dobrze, jeśli jest dopasowany do stylu życia. Wózek osoby aktywnej powinien być przede wszystkim lekki, co przekłada się na optymalną zwrotność i brak trudności przy transporcie. W przypadku braku funduszy najlepiej sprawdzi się model wykonany z aluminium. Charakteryzuje się solidnością oraz niewielką wagą.

Wózek toaletowy powinien mieć dobrze dopasowane siedzisko – trzeba sprawdzić jego szerokość oraz głębokość. Nie wolno zapominać, że wózek używany zimą powinien być nieco szerszy, dzięki czemu użytkownik może mieć ubraną grubszą kurtkę, dodatkowe warstwy odzieży.

Na koniec trzeba skontrolować podparcie, gdyż odgrywa dużą rolę przy sterowaniu wózkiem. Siedzisko nachylone delikatnie pod kątem ostrym pobudza do pracy mięśnie szkieletu, czyli ma duże znaczenie w przeprowadzanej rehabilitacji.

Kule – wsparcie dla osób, które stawiają pierwsze kroki

Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja i zaangażowanie ćwiczącego przynosi stopniowe efekty. Po zejściu z wózka bardzo często można korzystać z kul. To doskonałe wsparcie dla osłabionych nóg, które jednak wymaga nocnych rąk. Aby nie narobić więcej krzywdy niż pożytku, trzeba nauczyć się chodzić na kulach. W tym zadaniu pomoże rehabilitant albo pielęgniarka. Przede wszystkim należy zacząć od ustawienia odpowiedniej wysokości i powoli stawiać kroki. Nie ma mowy o forsowaniu się w pierwszych dniach. Uchwyty dla niepełnosprawnych ułatwią korzystanie z toalety, podnoszenia się czy przygotowanie posiłków.

Wymienione akcesoria na pewno ułatwią życie osobie zmagającej się z niepełnosprawnością albo dochodzącej do siebie po wypadku.

Dodaj komentarz