Uproszczona ewidencja sprzedaży – dla kogo?

Uproszczona ewidencja sprzedaży – dla kogo?

Pojęcie uproszczonej ewidencji sprzedaży brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem okazuje się, że taka uproszczona ewidencja może wiele ułatwić, choć rzecz jasna nie każdy może z niej korzystać. Warto byłoby więc dowiedzieć się tego, czym właściwie jest uproszczona ewidencja sprzedaży i kto może rozważyć korzystanie z niej. Dobrze byłoby także poznać największe zalety takowego rozwiązania. Na szczęście, jest ich całkiem sporo.

Uproszczona ewidencja sprzedaży – najważniejsze informacje

Jak zaznaczono na wstępie, pojęcie uproszczonej ewidencji sprzedaży może brzmieć nieco enigmatycznie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały z nią nic wspólnego. Na szczęście, nie jest to pojęcie jakoś szczególnie skomplikowane i warto byłoby się czegoś na jego temat dowiedzieć. Otóż uproszczona ewidencja sprzedaży to nic innego jak prosta forma księgowości przeznaczona dla pewnych podmiotów. Najogólniej można rzec, że jest ona przeznaczona dla osób, które nie są zobligowane do zakładania działalności gospodarczej, ale świadczą różnego rodzaju usługi bądź handlują. Nie sposób nie zauważyć, że wiele osób rezygnuje z założenia własnej działalności gospodarczej właśnie dlatego, aby wysokich składek ZUS nie płacić. Dobrze byłoby więc, gdyby takie osoby przybliżyły sobie pojęcie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Wówczas będziemy mogli zamienić stos zakurzonych dokumentów na prostą ewidencję sprzedażową. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie mógł korzystać ze wspomnianego rozwiązania.

Przede wszystkim jest ono przeznaczone dla osób, które prowadzą naprawdę drobny handel bądź też świadczą różnego rodzaju usługi na niewielką skalę. Dzieje się to oczywiście w ramach działalności niezarejestrowanej. Warto zaznaczyć, że to opcja idealna dla osób, których przychód miesięczny nie przekracza 50% najniższego wynagrodzenia. Takie osoby nie muszą bowiem rejestrować działalności. W praktyce, z uproszczonej ewidencji sprzedaży korzysta mnóstwo osób oferujących chociażby usługi rękodzielnicze. Trzeba bowiem przyznać, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi nie jest bardzo duże. Aby można było cieszyć się przywilejem prowadzenia niezarejestrowanej działalności, nie można prowadzić wcześniej firmy. Działalności można jednak nie rejestrować także wtedy, gdy co prawda prowadziło się firmę, ale zamknęło się ją lub zawiesiło 60 miesięcy temu.

Największe korzyści uproszczonej ewidencji sprzedaży

Nie da się ukryć, że istnieje bardzo wiele korzyści wynikających z uproszczonej ewidencji sprzedaży. Przede wszystkim, wspomnieć należy tu o braku skomplikowanych formalności. Nie będziemy więc musieli obawiać się tego, że zagubimy się w gąszczu niezrozumiałych dla nas przepisów, pojęć i dokumentów. Ponadto, nie opłacamy składek ZUS przedsiębiorcy. Dla zdecydowanej większości osób jest to największa zaleta. Nie ma się temu co dziwić, bo takie rozwiązanie faktycznie pozwala sporo zaoszczędzić. Wreszcie, nie jesteśmy zobligowany do zakupu kasy fiskalnej, co także jest dość kosztowne. Oczywiście w niektórych przypadkach kasa jest obowiązkowa i nie da się tego ukryć. Dotyczy to między innymi świadczenia usług o charakterze fryzjerskim. Ponadto, w zdecydowanej większości przypadków, osoby prowadzące uproszczoną ewidencję sprzedaży, nie muszą płacić podatku VAT. Niekiedy jednak zostaje to wymuszone charakterem działalności. Należy więc mieć na uwadze to, że niemal od każdej zasady są jakieś wyjątki, na szczęście niezbyt liczne. Warto także mieć świadomość tego, że osoby prowadzące uproszczoną ewidencję gospodarczą, mogą odliczać od przychodów koszty związane z zakupem materiałów. To bardzo istotne chociażby w przypadku rękodzieła. Niektóre materiały są bowiem naprawdę bardzo kosztowne.

Co musi zawierać uproszczona ewidencja?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co właściwie musi zawierać uproszczona ewidencja. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na ten temat. Warto zaznaczyć, że jak najbardziej może być ona prowadzona w formie papierowej. Wystarczy więc zapisywać w jakimś zeszycie sprzedaż za dany dzień. Najlepiej byłoby rzecz jasna robić to systematycznie, taki jest zresztą wymóg prawny. W przeciwnym bowiem razie, ciężko będzie nam usystematyzować sprzedaż. Uproszczona ewidencja sprzedaży na pewno pozwoli nam na kontrolę nad uzyskiwanymi przychodami, co jest niezwykle ważne, bez względu na branżę, w której działamy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu będziemy wiedzieć, czy nasz dochody nie przekraczają wspomnianych 50% najniższego wynagrodzenia miesięcznego. Musimy pamiętać o tym, że wysokość wynagrodzenia minimalnego ulega pewnym przemianom, ostatnio dość częstym. Warto byłoby więc owe zmiany śledzić, bo możemy się przeliczyć. Prowadzenie uproszczonej ewidencji jest tak proste, że większość osób nie potrzebuje pomocy księgowych.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Jak wynika z powyższych rozważań, istnieje naprawdę sporo zalet prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, chociaż niestety nie każdy może takową prowadzić. Niektórzy będą jednak zobligowani do zarejestrowania swojej działalności. Jeśli jesteśmy uprawnieni do prowadzenia tak zwanej uproszczonej ewidencji sprzedaży, naprawdę warto z takiego rozwiązania skorzystać. Niemniej jednak, powinniśmy mieć na uwadze to, że w każdej chwili możemy pożegnać się z tym przywilejem. Kiedy tak się dzieje? Otóż najczęściej dzieje się tak wówczas, gdy nasze przychody przekroczą wspomniane już wyżej 50% najniższej miesięcznej pensji.

Wówczas mamy zaledwie tydzień na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niestety, wówczas będziemy musieli liczyć się chociażby z opłacaniem ZUSu. Jeżeli jednak nie zarejestrujemy działalności, a zostaniemy poddani kontroli, musimy liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami kary. Wniosek o założenie działalności jednoosobowej nie musi być jednak składany osobiście. Możemy wykorzystać do tego celu telefon, formularz internetowy bądź zdecydować się na wysłanie listu. Oczywiście osobiste udanie się do placówki w celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej także jest możliwe.

Dodaj komentarz