Z czego znane jest miasto Przemyśl?

Czym jest outsorcing pracowniczy?

Przemyśl to miasto na prawach powiatu znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, należące do województwa podkarpackiego. Miasto zamieszkuje ponad 60 tysięcy osób. Przemyśl został założony w X wieku, a prawa miejskie otrzymał w roku 1389. Bardzo szybko, bo już w XVI i XVII wieku stał się jednym z najbogatszych miast w ówczesnej Polsce – był to jeden z największych ośrodków miejskich między Krakowem i Lwowem. Do dnia dzisiejszego w mieście zachowało się sporo zabytków nawiązujących do czasów świetności tego miejsca. Aby dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Przemyśl na portalu przemyslonline.pl. Co warto zobaczyć więc w mieście i z czego ono słynie?

​Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Renesansowy zamek znajdujący się w Przemyślu znajduje się na Wzgórzu Zamkowym przy alei 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej. Został on wzniesiony w XI wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu w którym wcześniej stał drewniano-ziemny gród. Sama nazwa zamku „Kazimierzowski” pochodzi bezpośrednio z imienia panującego wtedy króla. Z uwagi na to, że sam zamek znajduje się na wzgórzu o wysokości 270 metrów n.p.m., wyraźnie góruje nad okolicą i stanowi istotną wizytówkę samego miasta. Obecnie sam zamek wraz z dziedzińcem zajmuje blisko 0,5 hektara i znajduje się tutaj między innymi teatr „Fredreum” w którym regularnie wystawiane są sztuki nawiązujące do dawnych czasów. W pomieszczeniach zamku wydzielono również miejsce na Przemyskie Centrum Kultury i Nauki.

​Muzeum Dzwonów i Fajek

Ciekawą atrakcją dla odwiedzających miasto Przemyśl jest znajdujący się tutaj oddział muzeum działający od 2001 roku. Mieści się w osiemnastowiecznej Wieży Zegarowej. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum w którym można zobaczyć eksponaty związane z fajkarstwem oraz ludwisarstwem – jest to bezpośrednie nawiązanie do rzemiosła, które niegdyś prężnie rozwijało się w tym mieście. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia muzeum można na przykład dowiedzieć się szczegółów dotyczących tego jak już od czasów średniowiecza produkuje się dzwony w niezmienionej formie aż po dziś dzień, a w kolejnych salach obejrzeć kilka już wykonanych i dobrze zachowanych dzwonów. Na zwiedzających czeka do obejrzenia bardzo bogata kolekcja różnego rodzaju fajek, niektóre o bardzo egzotycznych i nietypowych kształtach, wraz z fajkami wodnymi. Można także udać się wąskimi i stromymi schodami na szczyt wieży. Na samym szczycie znajduje się taras widokowy z którego można podziwiać panoramę Przemyśla.

Dodaj komentarz