Jak zadbać o stan swoich finansów?

Coraz więcej osób narzeka na problemy finansowe. Niestety, na pojawienie się niektórych z nich nie mamy pełnego wpływu. Niemniej jednak, istnieją metody pozwalające na utrzymanie kontroli nad swoimi finansami. Dobrze byłoby się z nimi zapoznać. Na pewno warto pamiętać o gromadzeniu oszczędności. Zaplecze finansowe może nam bowiem pozwolić na uniknięcie wielu poważnych kłopotów. Nie zaciągajmy także bezmyślnie jakichkolwiek zobowiązań. Decyzja o skorzystaniu z pożyczki bądź kredytu zawsze powinna być podjęta po zastanowieniu się. W przeciwnym bowiem razie, możemy mieć poważne problemy. Pamiętajmy także o tym, aby dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych kredytów. Jeśli mamy dzieci, od najmłodszych lat uczmy je mądrego zarządzania pieniędzmi.

Dlaczego potrzebujemy niezależności finansowej?

Niezależność finansowa jest bardzo ważna, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Dobrze byłoby więc poznać największe jej zalety, bo tylko wtedy będziemy do niezależności finansowej dążyć. Przede wszystkim, może nam ona zagwarantować spokój oraz kojące poczucie bezpieczeństwa. Nie będziemy musieli obawiać się tego, że nie będziemy w stanie sami pokryć większości swoich zobowiązań finansowych. Na tym jednak nie koniec. Niezależność pozwoli nam również na zaspokojenie swoich największych potrzeb. Wreszcie, osoby niezależne finansowo są zazwyczaj bardziej poważane i szanowane. Mają większą szansę na uzyskanie kredytu, jak również na zakup atrakcyjnej działki bądź domu mieszkalnego. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że do niezależności finansowej dąży się długimi latami. Nie osiągniemy jej na pewno w dwa miesiące. Jeżeli uda nam się uzyskać pożądaną samodzielność, będziemy z siebie naprawdę bardzo dumni.

Po co nam oszczędności?

Oszczędności mogą okazać się niesamowicie przydatne i co do tego raczej nikt z nas nie ma większych wątpliwości. Niestety, nie wszyscy jednak je gromadzimy. Wiele osób nie otrzymuje bowiem na tyle wysokiej pensji, aby pozwoliła im ona na odkładanie jakichś pieniędzy na koncie. Niektórzy zaś żyją ponad stan i to nie pozwala im na zgromadzenie oszczędności. Warto jednak podjąć ciężki wysiłek odkładania środków finansowych. Takie zaplecze może przydać się nam w chwili kryzysu. Może być to nagła i niespodziewana utrata pracy, jak również poważna choroba. Z oszczędności można będzie skorzystać również wtedy, gdy będziemy potrzebować nagłego remontu w domu lub mieszkaniu. Jeśli uda nam się zgromadzić dużo pieniędzy, będziemy mogli zrealizować swoje marzenia, zarówno te mniejsze, jak i większe. Mowa tu o zagranicznych wakacjach, jak również o budowie domu czy zakupie mieszkania.

W jaki sposób oszczędzać?

Istnieje całkiem sporo metod oszczędzania. Jedne z nich są mniej skuteczne, inne bardziej. Niemniej jednak, warto wypróbować co najmniej kilka metod. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się opanować najskuteczniejszą z nich. Na pewno należy pamiętać o planowaniu wydatków, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Przed wyprawą do sklepu spożywczego, starajmy się robić listę zakupów. Jeśli dysponujemy już pewną kwotą pieniężną, możemy zdecydować się na założenie lokaty.

Planuj większe i mniejsze wydatki

Wszystkie wydatki trzeba skrupulatnie zaplanować. W przeciwnym bowiem razie, niezmiernie ciężko będzie nam utrzymać swoje finanse w ryzach. Planowanie wydatków tylko na pozór może wydawać się trudne. Tak naprawdę, wcale takie nie jest. Wystarczy dobrze zastanowić się nad każdym zakupem, którego zamierzamy dokonać. Jeżeli udajemy się do butiku, starannie przemyślmy zakup nowego płaszcza bądź kolejnej sukienki. Zastanówmy się nad tym, czy przypadkiem nie mamy już zbyt wiele ubrań w swojej garderobie. Szczególnie starannie należy przemyśleć kwestie związane z zakupem nowego laptopa, telewizora czy ekspresu do kawy. Zawsze zastanawiajmy się także nad tym, czy konieczna jest wymiana mebli. Niektórym osobom, skrupulatne planowanie wydatków może wydawać się nudne i żmudne. Niemniej jednak, jest ono opłacalne.

Sporządzaj listy zakupów

Niektórzy sporządzają listę zakupów przed każdą wizytą w supermarkecie. Nie można jednak powiedzieć tego o wszystkich. Nawet jeśli nie lubimy sporządzać listy planowanych zakupów, róbmy to. W przeciwnym bowiem razie, niesamowicie ciężko będzie nam zapanować nad wydatkami. Ważne jest to, aby lista zakupów nie była sporządzana w pośpiechu. Jeśli to konieczne, przejrzyjmy zawartość szafek z żywnością. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, które produkty się skończyły. Pamiętajmy również o tym, aby w sklepie nie wkładać do swojego koszyka produktów, które z całą pewnością nie są nam potrzebne. Mowa tu przede wszystkim o licznych słodkościach, jak również o artykułach promocyjnych. Z promocji można oczywiście korzystać, ale z głową.

A może lokata?

Lokata to jeden z popularniejszych produktów bankowych. Mogą korzystać z niego jednak tylko osoby, które zgromadziły odpowiednią ilość pieniędzy. Można założyć lokatę o różnej wysokości. Musimy odwiedzić bank, aby dowiedzieć się tego, jak dużej kwoty pieniędzy potrzebujemy. Pamiętajmy o tym, że przez pewien czas nie będziemy mogli wypłacać pieniędzy z lokaty. Decydujmy się więc na jej założenie tylko wtedy, gdy posiadamy jakieś inne oszczędności na tak zwaną “czarną godzinę”.

Kiedy zdecydować się na kredyt?

Wiele osób podejmuje pochopnie decyzję o zaciągnięciu kredytu. Tak nie powinno być. Taka decyzja zawsze powinna być odpowiednio przemyślana. Najważniejsze jest to, aby wziąć pod uwagę wszelkie “za” oraz “przeciw”. Powodów przemawiających za tym, aby zaciągnąć kredyt jest całkiem sporo. Możemy potrzebować pomocy finansowej z powodu nagłego remontu czy choroby. Kredyt może przydać się także wtedy, gdy chcemy spłacić jakieś inne zobowiązania. Wreszcie, znaczna pomoc finansowa przyda się osobom, które pragną zbudować dom lub zakupić mieszkanie.

Kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny?

Jednymi z najpopularniejszych kredytów są kredyt gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny. Pierwszy z kredytów może zostać co do zasady przeznaczony na dowolny cel. Jego wysokość może być oczywiście różna. Jeżeli planujemy remont, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Jeśli jednak potrzebujemy pieniędzy po to, aby pokryć inne zobowiązania, warto postawić na kredyt konsolidacyjny. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, w jakim banku zaciągnąć kredyt. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych banków. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej. Przeglądając oferty, zwracajmy także uwagę na wszystkie ich parametry, zwłaszcza na te najistotniejsze, takie jak chociażby całkowity koszt kredytu.

A może kredyt hipoteczny?

Jeżeli zamierzamy zbudować dom bądź zakupić mieszkanie, kredyt gotówkowy nam nie wystarczy. Konieczny okaże się więc kredyt hipoteczny. Musimy jednak pamiętać o tym, że niesamowicie ciężko jest uzyskać zgodę na tego rodzaju pomoc finansową. Na pewno konieczny nam będzie tak zwany wkład własny. Bez niego, żaden bank kredytu hipotecznego nam nie udzieli. Pamiętajmy o tym, że kredyt hipoteczny może mieć naprawdę dużą wysokość. Decyzja o jego zaciągnięciu zawsze musi być jak najlepiej przemyślana. Kredyt tego rodzaju raczej nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się poważnych zobowiązań. Nie powinny korzystać z niego także osoby, które obawiają się utraty stałego źródła dochodu. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaka oferta jest najlepsza, powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego doradcy kredytowego. Zapozna się on z kilkoma albo nawet kilkunastoma ofertami banków i wybierze dla nas taką, która jest najlepsza. Pamiętajmy jednak o tym, że ostateczna decyzja zawsze należy do nas. Doradca kredytowy nie ma żadnego wpływu na to, czy bank udzieli nam kredytu hipotecznego, czy też nie. Decyzja zależy bowiem od banku, w którym staramy się zaciągnąć kredyt. Jeżeli jeden bank odmawia nam wsparcia, spróbujmy poprosić o pomoc inny. Wiele osób decydujących się na pomoc doradcy, zastanawia się nad tym, w jaki sposób znaleźć prawdziwego profesjonalistę. Nie da się jednak udzielić prostej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo wiele zależy bowiem od naszych oczekiwań. Dla niektórych najważniejsza jest cena, a dla innych jakość usług. Na szczęście, jeśli dobrze poszukamy, możliwe jest znalezienie oferty atrakcyjnej pod względem cenowym oraz jakościowym. Możemy także zdecydować się na poczytanie opinii na temat poszczególnych doradców kredytowych. Im więcej tych pozytywnych, tym rzecz jasna lepiej. Negatywne opinie także są dla nas cenną wskazówką. Dzięki nim, wiemy po prostu, kogo nie należy zatrudniać.

Jak uczyć swoje dzieci trudnej sztuki oszczędzania?

Nie od dziś wiadomo, że sztuka prawidłowego zarządzania pieniędzmi jest niesamowicie trudna do opanowania. Dlatego też, dobrze byłoby uczyć jej swoje dzieci już od najmłodszych lat. Uczmy pociechy postawy pełnej szacunku do pieniądza. Muszą one wiedzieć, że pieniądze ciężko się zarabia, ale łatwo wydaje. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, regularnie wręczajmy dziecku tak zwane kieszonkowe. Nie powinno być ono jednak zbyt wysokie, bo dziecko nie nauczy się wówczas prawidłowo zarządzać swoimi środkami. Jeżeli dziecko chce zakupić jakąś zabawkę, zachęćmy je do tego, aby samo na nią uzbierało. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinniśmy zakupić swojej pociesze żadnych zabawek. Nie należy jednak spełniać wszystkich możliwych zachcianek dzieci. W przeciwnym bowiem razie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie będą one mieć większego szacunku do pieniędzy.

Dodaj komentarz