Jak zacząć oszczędzać? Zobacz sprawdzone metody

Jak zacząć oszczędzać? Zobacz sprawdzone metody

Oszczędzanie jest trudne, temu nie da się zaprzeczyć. Jednak nie niemożliwe. Wyznaczenie sobie pewnych celów pomoże Ci wprowadzić regularne nawyki. Poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowe pieniądze możesz przeznaczyć na realizację swoich marzeń, czy dodatkowych inwestycji. Przydają się także w sytuacjach awaryjnych i dzięki nim nie musisz sięgać po szybką pożyczkę. Zobacz, jak zacząć skutecznie oszczędzać i zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. 

Zacznij od podsumowania miesięcznych wydatków

Większość z nas nie wie, ile dokładnie przeznacza pieniędzy w ciągu miesiąca na takie rzeczy, jak jedzenie, rozrywka, higiena itp. Wybieramy produkty w sklepie, płacimy kartą i zapominamy o dokonanym wydatku. Jednak gdyby zrobić dokładne podsumowanie, to okazałoby się, że wielu rzeczy nie potrzebowaliśmy. To prosty przepis na marnowanie pieniędzy. Dlatego pierwszym krokiem do efektywnego oszczędzania, jest zrobienie rzetelnego podsumowania. Postaraj się przez miesiąc zapisywać każdy wydatek. Następnie przeanalizuj, ile wydałeś na poszczególne kategorie. Od razu też zauważysz, z czego mógłbyś zrezygnować i w ten sposób trochę zaoszczędzić. 

W przypadku zakupów w sklepie spożywczym przydatna może okazać się lista. Dzięki temu kupisz tylko produkty, których faktycznie potrzebujesz. Zostało też udowodnione, że zakupów spożywczych nie powinniśmy robić, kiedy jesteśmy głodni. Głód zaburza naszą zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji. W efekcie sięgamy po rzeczy, których nie potrzebujemy, a wręcz mogą się one później zmarnować. Warto także zrezygnować z częstego jedzenia na mieście, czy codziennej kawy w ulubionej kawiarni. Pozornie małe kwoty kumulują się w obciążające budżet wydatki. 

Odkładaj pieniądze od razu po wypłacie 

Z odkładaniem pieniędzy nie warto czekać. Dlatego wyznacz kwotę, jaką chciałbyś miesięcznie odkładać i przelewaj ją na osobne konto od razu po otrzymaniu wypłaty. Ważne jest, żeby nie trzymać odkładanych pieniędzy na tym samym koncie, co Twoje podstawowe. W ten sposób pieniądze się mieszają, a Ty nie możesz kontrolować, ile faktycznie odłożyłeś. 

Na początku miesiąca warto także przygotowywać sobie plan budżetu domowego i starać się jego trzymać. Dokładny plan pomoże Ci w realizacji celów.  Zgodnie z zasadą 50/30/20 miesięcznie powinno się odkładać 20 proc. swojej pensji. Jeśli jednak na początek jest to dla Ciebie za trudne zadanie, to zacznij nawet od małych kwot. W przypadku oszczędzania chodzi przede wszystkim o wyrobienie nawyku. 

Dodaj komentarz