Jak zarządzać domowymi finansami? 

Jak zarządzać domowymi finansami? 

Planowanie domowego budżetu nie należy do prostych zadań. Szczególnie, kiedy nigdy wcześniej się tego nie robiło. Jednak trening czyni mistrza i z czasem zauważysz, że zarządzanie domowymi finansami wcale nie jest takie starsze, za to przynosi ogromne korzyści. Jak zarządzać domowymi finansami i dlaczego warto to robić? 

Dlaczego warto planować budżet domowy? 

Pieniądze przeciekają Ci przez palce? Znowu na koniec miesiąca zostało Ci mniej niż zero? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś sobie tak, to znaczy, że czas na podjęcie wyzwania, jakim jest planowanie budżetu domowego. Odpowiednie zarządzanie finansami pozwala na efektywne odkładanie pieniędzy i życie na lepszym poziomie. Sytuacja ‘od wypłaty do wypłaty’ dla nikogo nie jest komfortowa. Co więcej, w większości przypadków wina leży całkowicie po naszej stronie, a nie za małej wypłaty. Jeśli więc chcesz zaprowadzić porządek w budżecie domowym i odzyskać kontrolę nad wydatkami, to warto zacząć planować. Jak zrobić to dobrze? 

Jak zarządzać domowymi finansami? 

Planowanie rozpocznij od obserwacji. W zeszycie, telefonie, lub innym pliku zapisuj każdy wydatek. Na koniec miesiąca podziel je na kategorie – wydatki stałe oraz okazjonalne. Do wydatków stałych należą na przykład rachunki, także zakupy spożywcze, z kolei do okazjonalnych możemy zaliczyć kawę, czy obiad na mieście, zakup nowego ubrania, lub wydatek na rozrywkę. Tym sposobem szybko zobaczysz, gdzie znikają Twoje pieniądze i z czego możesz zrezygnować. 

Planując budżet domowy, dobrze jest robić sobie listy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki, na przykład kiedy idziesz na zakupy. Drugim krokiem jest ustalenie, jaką kwotę miesięcznie chcesz odkładać. Nie musisz zaczynać od dużych sum – przede wszystkim liczy się wyrobienie nawyku. Na odkładane pieniądze załóż osobne konto i przelewaj tam środki od razu po wypłacie. Dzięki temu nie będą Cię one kusić. 

Przy planowaniu budżetu domowego nie chodzi o wyrzeknięcie się wszelkich przyjemności. Warto wliczyć w koszty także budżet na drobne przyjemności, takie jak wyjście do kina, teatru, czy obiad na mieście. Wystarczy, że zjesz w restauracji kilka razy w miesiącu, zamiast co drugi dzień. Taka zmiana nawyków pozwoli Ci zaoszczędzić niemałe kwoty. 

Kupuj to, co faktycznie jest Ci potrzebne 

Planowanie domowych finansów opiera się na podsumowaniu tego, co faktycznie jest nam niezbędne. Bez zwracania uwagi na co wydajemy, bardzo łatwo stracić kontrolę. Często sięgamy po rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebowaliśmy. Planowanie finansów pozwala na zweryfikowania naszych potrzeb i wybranie tych, które faktycznie są istotne. 

Dodaj komentarz