Jak zadbać o własne finanse? 

Planowanie budżetu, oszczędzanie, inwestowanie i zachowanie przy tym wszystkim równowagi – nie jest to łatwe zadanie. Jednak znając kilka prostych zasad i konsekwentnie się ich trzymając, możemy zadbać o swoją finansową przyszłość. Zobacz, jak zadbać o swoje finanse i zapewnić sobie budżetową spokój. 

Poznaj swój budżet i zacznij planować 

Problemy z budżetem domowym najczęściej wynikają z braku kontroli. Nie zapisujemy wydatków, kupujemy kompulsywnie, a w efekcie pieniądze, gdzieś po drodze się nam rozmywają. Jak zapobiec takiej sytuacji? Przede wszystkim zacznij zapisywać swoje wydatki. To najlepsza metoda na zapoznanie się z budżetem. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zweryfikować, ile rzeczywiście wydajesz miesięcznie na rachunki, zakupy spożywcze, jedzenie na mieście, środki higieny osobistej itp. Taka rozpiska to pierwszy krok do analizy, z czego możemy zrezygnować i które wydatki są zbędne. Następnym krokiem jest już rozplanowanie budżetu na miesiąc. 

Znając swoje potrzeby i możliwości, możesz dokładnie zaplanować wydatki na nadchodzący miesiąc. To także dobry moment na wyznaczenie sobie kwoty, którą chcesz odkładać. Teraz kluczem jest dotrzymanie własnych obietnic. Jak sobie pomóc? Dobrym pomysłem są listy zakupowe. Tym sposobem kupisz tylko to, co faktycznie jest Ci potrzebne. 

Jak zadbać o finanse? Zacznij odkładać 

Krokiem do zapewnienia sobie stabilnej przyszłości jest stworzenie poduszki finansowej. Dlatego warto odkładać, nawet małe kwoty. Zacznij od wyrobienia w sobie nawyku. Według reguły 50/30/20, co miesiąc powinniśmy odkładać co najmniej 20 proc. swojej pensji. Poduszka finansowa to pieniądze na czarną godzinę. Dzięki niej będziemy się czuć bezpieczniej, a nagła awaria, lub inna sytuacja losowa nie wyprowadzą nas z równowagi finansowej. Co więcej, dodatkowe pieniądze warto inwestować. Tym sposobem odkładana suma nie straci na wartości w wyniku inflacji.

Pamiętaj, że Twoja przyszłość zależy od Ciebie 

Kluczem do odzyskania kontroli nad budżetem domowym i finansami jest uświadomienie sobie, że to właśnie Ty odpowiadasz za swoje życie, w tym sytuację finansową. Jeśli czujesz, że w oszczędzaniu ogranicza Cię wiedza, to postaraj się nadrobić braki. Nawet samo zapisywanie każdego wydatku jest krokiem w kierunku lepszego zarządzania budżetem. Nierzadko okazuje się, że to nie nasza pensja jest za mała, ale to my wydajemy za dużo na zbędne rzeczy. Pamiętaj, że najważniejsza jest wytrwałość i wyrobienie sobie nawyków. Za każdy sukces postaw sobie także małą nagrodę. Taki system sprzyja motywacji. 

Dodaj komentarz