Czym jest faktoring i komu może się przydać?

Czym jest faktoring i komu może się przydać?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na udzielanie innym firmom kredytu kupieckiego. Jest to w praktyce odroczenie na określony czas konieczności zapłaty za dostarczony towar lub usługę. Jest to bardzo wygodne szczególnie dla firmy, która taki kredyt otrzymuje – może dzięki otrzymanym towarom zarobić, a dopiero potem z tego przychodu za nie zapłacić. Z kolei kredytodawca buduje sobie w ten sposób bazę zaufanych klientów, którzy z tego czy innego powodu nie byliby w stanie lub nie chcieliby płacić za towar lub usługi od razu. Ma to jednak swoje minusy – pieniędzy nie otrzymujemy od razu, więc przez pewien czas jesteśmy i bez zapłaty, i bez towaru, a do tego zawsze istnieje ryzyko, że kontrahent nas oszuka i nie zapłaci nam w terminie. Zwłaszcza w takich przypadkach pomocny może być faktoring. Tylko czym jest faktoring https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/? Na czym polega i czy jest opłacalny?

Co to jest faktoring?

Faktoring co to jest może być pytaniem padającym z ust zwłaszcza przedsiębiorców początkujących lub osób dopiero planujących założenie swojego biznesu, chociaż nawet doświadczeni właściciele firm mogą nie do końca wiedzieć, czym on właściwie jest. W praktyce jest to bowiem usługa świadczona faktorantowi (czyli naszej firmie) przez faktora (bank, firmę faktoringową). Polega na tym, że po wystawieniu kontrahentowi faktury z odroczonym terminem płatności wysyłamy ją faktorowi, który wypłaca nam w ramach zaliczki określoną jej część. Może to być połowa jej kwoty, a w niektórych przypadkach nawet 90%. Następnie spada z nas obowiązek monitorowania spłaty faktury przez kontrahenta – to faktor za nas wysyła monity, przypomnienia i obsługuje całą płatność. Kiedy wszystko zakończy się pomyślnie, otrzymamy resztę kwoty faktory pomniejszoną o ustaloną wcześniej prowizję.

Co daje faktoring?

Wiemy już, czym jest faktoring, ale czy ta usługa rzeczywiście się przydaje? Bez wątpienia tak. Dzięki niemu mamy dostęp chociaż do części należnych nam pieniędzy od razu, a nie musimy czekać miesiąc, dwa czy nawet więcej. Ponadto ściągnięcie od kontrahenta należności przestaje być naszą odpowiedzialnością. Nie musimy już martwić się, czy nie zostaniemy oszukani i co w takiej sytuacji zrobić. Nie musimy także sami poświęcać czasu na przypomnienie o upływie terminu zapłaty czy inne czynności związane z obsługą kontrahenta. Tak naprawdę jedyne, co musimy zrobić, to przekazać fakturę naszemu faktorowi. Wtedy już nie musimy się o nią martwić.

Kiedy faktoring się opłaca, a kiedy nie?

Jak już na wstępie wspomniano, faktoring to szczególnie intratne rozwiązanie dla przedsiębiorców udzielających dużo kredytów kupieckich. Jednak nie każdy kredytodawca będzie chciał z niego skorzystać – w końcu jeśli ufamy naszym kontrahentom, a pieniądze nie są nam potrzebne natychmiast, to po co płacić prowizję bankowi czy firmie faktoringowej? Faktoring to dobra opcja zwłaszcza dla tych firm, które mają problemy z utrzymaniem płynności finansowych i brak im funduszy na bieżące wydatki, nie mogą więc długo czekać na otrzymanie zapłaty od kontrahenta. Ponadto może się przydać, jeśli na przykład dopiero zaczynamy swój biznes i nie wiemy jeszcze, którym kontrahentom możemy ufać, a nie możemy pozwolić sobie na to, aby być na jakiejś współpracy stratnymi. Jeśli zastanawiamy się co będzie najlepszym wyborem warto zwrócić się do specjalistów Bydgoszcz Habza Finanse.

Ile kosztuje faktoring?

Jest kilka pobocznych opłat, które mogą być związane z faktoringiem (opłata aranżacyjna czy opłata od wysyłanych przypomnień i monitów), ale to nie one są lwią częścią całkowitego jego kosztu. Najdroższa dla nas okaże się prowizja, ale brew pozorom nie będzie ona wcale aż takim dużym problemem. Prowizja w większości banków czy firm faktoringowych wynosi maksymalnie kilka procent, a w niektórych przypadkach może być nawet tak niska jak 0,2%. Im większa będzie kwota faktury, tym więcej zapłacimy, ale też tym więcej środków będziemy mieli do dyspozycji niedługo po przekazaniu jej faktorowi.

Warto wiedzieć faktoring co to jest, jeżeli już prowadzimy firmę lub planujemy zacząć swój biznes. Jest to ciekawe i potencjalnie bardzo opłacalne i bezpieczne rozwiązanie dla przedsiębiorców stosujących odroczone terminy płatności.

Dodaj komentarz