Polskie prawo podatkowe niejednego laika może przyprawić o zawroty głowy. Nie da się ukryć, że nie jest ono szczególnie przyjazne przedsiębiorcom, zwłaszcza tym małym. Wszystkie powiązane z nim procesy są długie i uciążliwe, a do tego mocno uderzają po kieszeni. Dlatego też wielu z nich szuka alternatywnych rozwiązań, które pozwolą oszczędzić – oczywiście całkowicie legalnie. Jednym z nich jest założenie naszej firmy poza granicami kraju, a dużą popularnością w tym zakresie cieszy się Anglia. Najkorzystniejsze i najczęściej wybierane są spółki typu Ltd – Private Limited Company. W takim razie jak założyć firmę w Anglii? Dla kogo może to być opłacalne, a dla kogo już niekoniecznie?
Firma w Anglii – dlaczego może się opłacać?
Polacy bardzo chętnie decydują się na zakładanie firm w Anglii dlatego, że tamtejsze prawo podatkowe jest znacznie łaskawsze dla przedsiębiorców, niż jego polski odpowiednik. Nakierowane jest raczej na jak największe ułatwienie kwestii podatkowych, tak, aby zachęcić jak najwięcej osób do zakładania i prowadzenia własnych biznesów.
Ponadto unikamy konieczności opłacania składek ZUS. 1200 złotych miesięcznie to zwłaszcza dla małej firmy, która na początku może nie przynosić dużych dochodów bardzo duża kwota. Nie da się też z jej opłacania zrezygnować. Z kolei posiadając firmę w Wielkiej Brytanii nie przyjdzie nam opłacać ZUSu, a do tego po 10 latach prowadzenia działalności nabędziemy prawo do brytyjskiej emerytury. Jest to opłacalne, bo nie da się ukryć, że będzie ona zazwyczaj znacznie atrakcyjniejsza niż jej polski odpowiednik.
Dodatkowo warto wspomnieć, że Wielka Brytania ma bardzo wysoką kwotę wolną od podatku dla osób fizycznych. To nawet kilkanaście tysięcy funtów, a więc kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie to opłacalne zwłaszcza wtedy, kiedy zakładana firma nie będzie dla nas głównym źródłem dochodów, a jedynie dodatkowym zarobkiem.
Jakie są minusy zakładania firmy w Anglii?
Jest kilka wymagań, które trzeba spełnić, aby móc założyć firmę w Anglii, a które nieco utrudniają to przedsiębiorcom z polski.
Po pierwsze, konieczne jest posiadanie na terenie Anglii adresu firmowego, a także brytyjskiego dyrektora nominowanego. Pod tym adresem nie musi znajdować się żadne biuro, a dyrektor nie musi rzeczywiście niczego w naszej firmie robić, ale takie są wymogi.
Ponadto założenie takiej firmy w Anglii wykluczy stworzenie oficjalnego biura w Polsce, a także zatrudniania w naszym kraju pracowników na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wystawiać polskim firmom faktury za nasze usługi lub zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.
Jak założyć firmę w Anglii?
Wiemy już, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Warto więc w końcu wyjaśnić, jak założyć firmę w Anglii. Jeśli chcemy zrobić to całkowicie samodzielnie, to będzie to stosunkowo ciężkie i uciążliwe. Konieczne będzie bowiem, jak już zostało wcześniej wspomniane, posiadanie lokalnego adresu i dyrektora, a także dostarczenie osobiście potrzebnych dokumentów.
Da się jednak wszystkich tych spraw uniknąć i założyć firmę w Anglii w przeciągu kilku dni nie wychodząc wcale z domu, a tym bardziej nie opuszczając kraju. Jedyne, czego potrzebujemy to kompetentny pośrednik. Można ich znaleźć w Internecie bardzo dużo, a ich usługi nie są drogie.
Wystarczy, że przez Internet dostarczymy pośrednikowi wszystkie potrzebne informacje, a on szybko załatwi za nas wszystkie formalności.