Restrukturyzacja kredytu – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Restrukturyzacja kredytu – wszystko co musisz o niej wiedzieć

W życiu każdego z nas może dojść do sytuacji, w której zmieni się nasza status materialny. Problem nie jest duży, gdy zmienia się ona na plus i nagle możemy cieszyć się większym budżetem. Dzięki polepszeniu się naszej sytuacji finansowej możemy szybciej spłacić raty kredytu i odłożyć więcej pieniędzy niż zawsze. Co jednak w momencie, gdy nagle stracimy dobrze płatną pracę i nie radzimy sobie ze spłatą zadłużeń? W obu tych przypadkach przydać Ci się może restrukturyzacja kredytu. Zobacz, na czym ona polega i czy warto się na nią zdecydować.

Co to jest restrukturyzacja

Restrukturyzacja kredytu to nic innego jak zmiana warunków spłaty zadłużenia. Zrestrukturyzować można kredyty gotówkowe i hipoteczne, ma to na ceku ułatwienie kredytobiorcy spłacanie zadłużenia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, których sytuacja finansowa pogorszyła się i nie radzą już sobie z kredytami, które zostały zaciągnięte wcześniej. Jednak zrestrukturyzować swoje zobowiązani mogą nie tylko osoby, które mają problemy finansowe. Mogą z niego także skorzystać osoby, których sytuacja finansowa się polepszyła i chcą one szybciej spłacić swoje zobowiązanie.

Warunki restrukturyzacji zadłużenia

Większość banków ma w swojej ofercie możliwość restrukturyzacji kredytu. Możemy wybierać spośród kilku możliwości i dopasować warunki restrukturyzacji do swojej sytuacji finansowej. Oto możliwości, które mogą zostać nam zaproponowane najczęściej:

Zmiana harmonogramu spłat

Zazwyczaj polega ona na wydłużeniu okresu spłaty, dzięki czemu miesięczne raty są niższe. Należy jednak pamiętać o tym, że taka zmiana może spowodować zwiększenie odsetek, przez co całkowity koszt kredytu będzie większy niż wcześniej. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że nie poradzą sobie ze spłatą zadłużeń na wcześniejszych zasadach.

Raty balonowe

Ten rodzaj rat polega na tym, że raty stałe są zmieniane na raty rosnące. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient banku po przyznaniu restrukturyzacji w takiej formie będzie musiał zapłacić niewielkie raty, a wraz z upływającym czasem będą się one zwiększać. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają tylko chwilowe problemy finansowe. Jeśli wiesz, że za jakiś czas Twoja sytuacja się poprawi, a nawet będzie lepsza niż wcześniej, to raty balonowe będą rozwiązaniem, które się u Ciebie sprawdzi.

Wakacje kredytowe

Polegają one na zawieszeniu spłaty zadłużenia. Dzięki temu rodzajowi restrukturyzacji kredytobiorca może zrobić sobie kilkumiesięczną przerwę w spłacie długów. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie raty nie znikną ani nie zmaleją i wciąż będą naliczane wraz z odsetkami.

Dodaj komentarz