Jak znaleźć inwestora do biznesu?

Jak znaleźć inwestora do biznesu?

Założenie własnej działalności dla wielu może być spełnieniem marzeń. Nie każdy ma kapitał do tego wymagany, a w zależności of profilu działalności może on być spory. Opłacenie wynajem lokalu, potrzebnych sprzętów, maszyn, oprogramowania, pracowników – to nie są rzeczy tanie. Może jednak zdarzyć się tak, że jesteśmy niemal pewni przyszłego sukcesu i potrzebujemy tylko trochę pomocy na start. Świetnym pomysłem może być znalezienie inwestora skłonnego nam pomóc. Tylko jak znaleźć inwestora do biznesu? Gdzie szukać i co może zwiększyć nasze szanse?

Tradycyjne sposoby pozyskania inwestora

Istnieją dwa główne fundusze, z których czerpią osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy w finansowaniu ich pomysłu na biznes. Są to Private Equity (PE) i Venture Capital (VC). Pierwszą opcję można od razu odrzucić, jeśli dopiero zaczynamy naszą działalność. Jest to rozwiązanie dla firm o stabilnej, ugruntowanej pozycji które po prostu chcą się rozwijać. Z kolei o środki z funduszu VC starać się mogą nawet początkujący. Kluczem jest przygotowanie dobrej prezentacji i „sprzedanie się” w przekonujący sposób. Musimy udowodnić, że wiemy co robimy, a nasz produkt czy usługa jest w stanie znaleźć klientów i pokonać konkurencję. Bazy inwestorów VC możemy znaleźć w sieci. Jednak nie każdy inwestor będzie zainteresowany akurat tym profilem działalności, jaki sobie wybraliśmy. Należy więc znaleźć takiego, który działa w interesującym nas obszarze. Ciekawą współczesną opcją pozyskiwania inwestorów są platformy crowdfundingowe. Zamiast jednego czy kilku inwestorów wnoszących do przedsięwzięcia znaczne kwoty, mamy do czynienia z tysiącami osób oferującymi pojedynczo niewielkie sumy.

Inne sposoby pozyskania środków na rozpoczęcie działalności

Oczywiście tym najprostszym i preferowanym przez wielu jest posiadanie środków własnych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, wbrew pozorom istnieje szereg innych opcji. Zapożyczanie się u rodziny lub znajomych (tylko przy pomocy odpowiedniej umowy, a nie czysto werbalnie) jest również popularnym wyborem, ale również nie każdy będzie w stanie to zrobić lub po prostu nie będzie zainteresowany takim wyjściem. Co w takim wypadku? Warto poszukać możliwości otrzymania dotacji ze środków Unii Europejskiej lub państwowych. Już od lat prowadzone są programy, dzięki którym stosunkowo łatwo i szybko można uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na start własnej działalności. Co najważniejsze – na ogół bezzwrotnie. Do tego bywa, że poza samymi pieniędzmi otrzymamy jeszcze inne ulgi i formy pomocy.

Odpowiedzi na pytanie jak znaleźć inwestora do biznesu jest wiele. Wszystko zależy od naszych chęci i możliwości oraz tego, jaki jest nasz plan na osiągnięcie sukcesu i jaka branża nas interesuje. Musimy być w stanie zaoferować coś wyjątkowego, aby ktoś chciał sfinansować nasz projekt.

Dodaj komentarz