Jak szybko odzyskać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Jak szybko odzyskać zwrot podatku z Wielkiej Brytanii?

Wszyscy pracodawcy na terenie Wielkiej Brytanii pobierają od zatrudnionych u siebie osób zaliczki na podatek, a następnie odprowadzają je do urzędu skarbowego w danym mieście. Jeśli po zakończeniu roku podatkowego (5 kwietnia) okazuje się, że było ich zbyt dużo, wówczas każdy pracownik ma prawo do otrzymania stosownego zwrotu owej nadwyżki. Osoby zainteresowane tym, jak odzyskać podatek z Anglii, powinny koniecznie zapoznać się z dalszą częścią niniejszego artykułu.

Niezbędne dokumenty i formalności

W celu odzyskania zwrotu podatku z Anglii w pierwszej kolejności musimy zgromadzić odpowiednie dokumenty. Jeśli pracujemy w tej samej firmie i po prostu zakończył się kolejny rok podatkowy, to otrzymamy zapewne arkusz P60, jeśli zaś całkowicie zrezygnowaliśmy z pracy w UK i powróciliśmy do ojczystego kraju, to powinniśmy dostać arkusz P45. Pamiętajmy, że każdy pracodawca ma obowiązek wydać nam te papiery jednorazowo, w związku z czym po odejściu z danej firmy nie zapomnijmy o pozostawieniu aktualnego adresu – w przeciwnym razie uzyskanie duplikatu będzie prawie niemożliwe. Ponadto należy mieć zgromadzone wszystkie tygodniowe odcinki wypłat (tzw. payslip`y), ponieważ przydają się one w trakcie rozstrzygania ewentualnych niejasności oraz błędów. Rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii można bez problemu dokonać za pięć ostatnich lat, choć sytuacja nadpłaty występuje przeważnie w pierwszym, a także ostatnim roku.

Procedura krok po kroku

Na naszym rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm, które doskonale wiedzą, jak odzyskać podatek z Anglii https://finanse.net.pl/jak-odzyskac-podatek-z-anglii/. Świadczą one usługi przede wszystkim tym osobom, które definitywnie zakończyły pracę na terenie UK i powróciły do Polski. Oczywiście cała procedura nie jest zbyt skomplikowana, więc każdy bez większego problemu może przez nią przejść suchą stopą. Najprostszym sposobem jest poinformowanie urzędu skarbowego o istniejącej nadwyżce poprzez przesłanie zgłoszenia drogą internetową. W tym celu koniecznie wejdźmy w zakładkę Claim a tax refund, znajdującą się na stronie www.gov.uk. Następnie kliknijmy przycisk start i przejdźmy przez cały proces weryfikacji. Kolejnym krokiem jest wysłanie szczegółowych informacji odnośnie zarobków oraz naliczonego podatku. Alternatywna metoda jest nieco wolniejsza i polega na przesłaniu do urzędu skarbowego tradycyjnego listu ze stosownymi wyliczeniami, dołączonym dokumentem P60 albo P45 oraz numerem rachunku bankowego. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które mają jakiś problem z weryfikacją online, ewentualnie niezbyt dobrze rozumieją język angielski.

Dodaj komentarz